
„Łączy nas… nauka”
Politechnika Poznańska
Projekt: „Aerosfera 2.0 Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)”. Nominacja za nowatorskie przedsięwzięcia koncentrujące się na obserwacji kosmosu.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Przestrzeń kosmiczna to już nie odległa wizja przyszłości ani wyłącznie filmowa sceneria, lecz coraz istotniejszy obszar naszej rzeczywistości. Coraz lepiej rozumiemy zagrożenia płynące z otoczenia Ziemi — zarówno ze strony ciał niebieskich, jak i rosnącej liczby satelitów, które mogą wchodzić ze sobą w kolizje. Nadzór nad ruchem obiektów w przestrzeni kosmicznej oraz precyzyjne dane o ich położeniu mają dziś ważne znaczenie.
Zespół projektu SONSOS z Politechniki Poznańskiej, we współpracy z polskimi firmami z branży mechatronicznej i kosmicznej, z sukcesem przeniósł technologie znane z robotyki do autonomicznych systemów obserwacyjnych. Opracowano koncepcje nowoczesnych statywów — ultraprecyzyjnych manipulatorów zdolnych do współpracy z wieloma instrumentami optycznymi. Powstały dwa unikatowe stanowiska obserwacyjne, pozwalające nie tylko na śledzenie obiektów na orbitach okołoziemskich, ale także na prowadzenie innowacyjnych i interdyscyplinarnych badań. Dane obserwacyjne pozyskiwane dzięki aparaturze przygotowanej w ramach projektu mogą być wykorzystywane przez agencje kosmiczne. SONSOS to również wsparcie zastosowań cywilnych i wojskowych, w których ważne jest precyzyjne namierzanie obiektów oraz ich obserwacja, a znaczenie projektu wykracza daleko poza klasyczną astronomię.
Jeśli interesują Cię nowoczesne technologie zwiększające bezpieczeństwo wokół Ziemi i badanie kosmosu, zagłosuj na projekt Politechniki Poznańskiej.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2023/3/technologie-ktore-zmienia-swiat.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonałą okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada dr hab. inż. Dariusz Pazderski, prof. PP.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
dostarcza unikatowego w skali europejskiej systemu składającego się ze zrobotyzowanych statywów horyzontalnych wyposażonych w wiele zsynchronizowanych ze sobą teleskopów i innych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając na automatyczne monitorowanie przestrzeni kosmicznej i wsparcie usług SST.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
wytworzenie i wdrożenie wszystkich autorskich elementów systemu obserwacyjnego obejmującego statywy dla instrumentów optycznych, elektroniczne układy sterujące i dedykowane oprogramowanie oraz ich integracja z elementami infrastruktury budowlanej i teleinformatycznej ze wsparciem polskich firm.
Radością przy realizacji projektu było…
świadomość tworzenia tak dużego, interdyscyplinarnego rozwiązania użytecznego nie tylko dla nas, ale także dla środowisk naukowych i biznesowych.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
otwarcie się na skuteczny transfer wiedzy naukowej do praktycznych i nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych. Wytworzyło to przestrzeń do efektywnej współpracy uczelni ze środowiskiem społeczno-gospodarczym.
Nasze kolejne przedsięwzięcie to…
realizacja nowych projektów wykorzystujących aparaturę i stanowiska obserwacyjne SONSOS, takich jak systemy nadzoru infrastruktury krytycznej, identyfikacji i monitorowania śmieci kosmicznych oraz kwantowej komunikacji laserowej.
Unia Europejska to dla nas…
szansa na efektywną współpracę międzynarodową np. w ramach ESA, uzyskanie synergii dzięki doświadczeniu i interdyscyplinarnej wiedzy badaczy z wielu krajów oraz możliwość wspierania badań dzięki Funduszom Europejskim.
Bycie Europejczykiem oznacza…
poszanowanie dla bogatej tradycji i wiedzy oraz szansę na rozwój osobisty w kontekście globalnym i lokalnym na poziomie krajów członkowskich.
Ulubione unijne słowa to…
Fundusze Unijne i wspólny rynek.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
zaszczyt i satysfakcja, dająca nam wyjątkową okazję do zaprezentowania naszego projektu szerokiemu gronu odbiorców.