
„Łączy nas… architektura i kultura”
Gmina Krobia
Projekt: „Rewitalizacja społeczno-przestrzenna zdegradowanego obszaru Krobia Centrum”. Nominacja za połączenie tradycji z nowoczesnością i stworzenie przestrzeni do integracji społeczności lokalnej.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Przy unijnym wsparciu Centrum Krobi wróciło do życia z nową energią i pomysłem na przyszłość. Odwiedzając miejscowość przekonasz się, co znaczy udana rewitalizacja. W Krobi zainwestowano nie tylko w infrastrukturę, ale przede wszystkim w relacje, marzenia i poczucie wspólnoty.
Chlubą miasta jest odnowiona Wyspa Kasztelańska, która przyciąga ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Kaskada wodna, wyeksponowane elementy historycznych murów obronnych, schody-tarasy i dizajnerskie siedziska, na których można wypocząć, budują urok tego miejsca. Centralnym punktem wyspy jest odnowiony i podświetlany budynek, w którym siedzibę mają m.in. organizacje pozarządowe, Klub Wsparcia Rodzin, świetlica socjoterapeutyczna. Dumą mieszkańców napawa również „KROB_KULT” – nowy obiekt biblioteczno-kulturalny. Na czytelników czekają tu wygodne kanapy, kącik kawowy. Jest pracownia komputerowa, sala wielofunkcyjna oraz miejsce zabaw dla dzieci. Zmiany rewitalizacyjne objęły również rynek. Pojawiły się tu ogródki gastronomiczne, nowa nawierzchnia chodników, jezdni, zieleń, mała architektura. Projekt pozwolił też na zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły, pracy, na zakupy, do miejsc sportowo-rekreacyjnych dzięki przebudowie ulic: Szkolnej, plac T. Kościuszki, Ogród Ludowy, prof. J. Zwierzyckiego. Utwardzono też ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż Rowu Krobskiego, co stworzyło wygodną przestrzeń do spacerów i jazdy rowerem.
Jeśli uważasz, że ta miejska inwestycja, podnosząca jakość życia mieszkańców, zasługuje na wygraną, głosuj już teraz.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2023/8/ramie-w-ramie-dawne-z-nowym.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Łukasz Kubiak, Burmistrz Krobi.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
zrewitalizowaliśmy centrum Krobi zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i misją gminy.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
sprostać wysokim oczekiwaniom społeczności lokalnej, nadając przestrzeni nowe funkcje i jednocześnie tworząc przestrzeń przyjazną wszystkim.
Radością przy realizacji projektu było…
poczucie, że robimy coś ważnego i potrzebnego. Realizacja projektu wzmocniła nasz zespół, przyniosła nowe doświadczenia, a największą satysfakcją są pozytywne reakcje mieszkańców. Szczególną radość przyniosła także nagroda dla Wyspy Kasztelańskiej w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną – I miejsce w Wielkopolsce i II w kraju.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
odżycie zrewitalizowanej przestrzeni. Na rynku pojawiły się ogródki gastronomiczne, Wyspa Kasztelańska integruje pokolenia, plac zabaw cieszy się dużym powodzeniem, a nowoczesny budynek KROB_KULT jest ważną częścią lokalnego życia kulturalno-biblioteczno-społecznego. Droga do szkoły i przedszkola stała się bezpieczniejsza, wolna od barier architektonicznych.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
kontynuacja rewitalizacji następnych obszarów zgodnie z zasadą: „z mieszkańcami, poprzez mieszkańców, dla mieszkańców”. Mamy ambitne, realne i skonsultowane plany dalszego rozwoju, mamy też zespół gotowy do działania i silną motywację do realizacji wspólnego marzenia.
Unia Europejska to dla nas…
możliwość realizacji marzeń i celów. To wspólnota, która wnosi konkretne korzyści do życia codziennego, zawodowego i społecznego – daje bezpieczeństwo, inspiracje, finansowe wsparcie i wspiera działania na rzecz środowiska.
Bycie Europejczykiem oznacza…
bycie dumnym Polakiem, przed którym otwarte są drzwi do Europy – nowych inspiracji i możliwości. To łączenie lokalnej tożsamości, kultury, tradycji z europejską wspólnotą. To korzystanie z praw obywatelskich UE i otwartość na świat.
Ulubione unijne słowa to…
zawarte są w motto Unii Europejskiej „Zjednoczeni w różnorodności”.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
ważne wyróżnienie. To dowód, że nasze działania i kierunek rozwoju zostały zauważone i docenione. Oznacza to, że jesteśmy w gronie najlepszych. To również motywacja do dalszego rozwoju i okazja do wymiany doświadczeń z innymi.