
„Łączy nas… troska o przyszłość”
Gmina Gniezno
Projekt: „Zwiększenie szans edukacyjnych i rozwój potencjału dzieci uczęszczających do placówek oświatowych gminy Gniezno”. Nominacja za kompleksowe podejście do edukacji włączającej oraz wspieranie dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Neuroróżnorodność oznacza, że przeciętnie co szóste dziecko w klasie funkcjonuje inaczej niż większość i potrzebuje odmiennego podejścia, uwzględniającego jego unikalne potrzeby poznawcze, emocjonalne i sensoryczne. Edukacja włączająca to idea, w której nie chodzi o dopasowanie dziecka do gotowego systemu, lecz o to, by z szacunkiem i uważnością budować przestrzeń do jego rozwoju.
W Gminie Gniezno przy unijnym wsparciu w pięciu placówkach prowadzone są inwestycje mające na celu dostosowanie ich do potrzeb wszystkich uczniów. Prace budowlane pozwolą przystosować pomieszczenia dla dzieci z niepełnosprawnościami i zlikwidować bariery architektoniczne. W niedalekiej przyszłości klasy zostaną wyposażone w nowy sprzęt edukacyjny i meble. Nauczyciele zyskają możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez kursy i studia podyplomowe, a w szkołach pojawią się asystenci, którzy na co dzień będą wspierać dzieci w ich indywidualnych potrzebach. Każda z placówek zaplanowała również specjalistyczne zajęcia, m.in. z integracji sensorycznej, logopedii, psychoterapii czy dogoterapii.
Jeśli cenisz ideę edukacji włączającej, koniecznie zagłosuj na projekt Gminy Gniezno!
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2025/1//razem-w-bezpiecznym-srodowisku-nauki.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonałą okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Maria Suplicka, Wójt Gminy Gniezno.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
ma na celu pełną integrację dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi i społecznymi, niezależnie od ich stopnia niepełnosprawności. W Gminie Gniezno kładzie się duży nacisk na indywidualne podejście do każdego ucznia, umożliwiając mu rozwój w pełnym zakresie w środowisku, które sprzyja wzajemnemu szacunkowi i akceptacji. Takie projekty stwarzają równe szanse wszystkim uczniom, promując wartości takie jak tolerancja, empatia i zrozumienie.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
było zapewnienie odpowiednich zasobów i wsparcia dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Edukacja włączająca zakłada, że szkoły powinny być przygotowane na przyjęcie wszystkich dzieci — niezależnie od ich sposobu funkcjonowania, w tym potrzeb fizycznych, sensorycznych czy poznawczych. Wymaga to dostosowania infrastruktury, zapewnienia różnorodnych materiałów edukacyjnych oraz podnoszenia kompetencji nauczycieli w zakresie pracy w środowisku neuroróżnorodnym i otwartym na indywidualność każdego ucznia.
Radością przy realizacji projektu było…
śledzenie postępu uczniów, którzy dzięki wsparciu i dostosowanej edukacji zaczęli odnosić sukcesy, zarówno na płaszczyźnie edukacyjnej, jak i społecznej, ale także zaangażowanie społeczności lokalnej.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
większa pewność siebie i poczucie przynależności. Uczniowie, którzy wcześniej mogli czuć się wykluczeni, zaczęli uczestniczyć w pełni w życiu szkoły i wśród swoich rówieśników. Dla części była to także okazja, by odkryć swoje mocne strony, rozwijać umiejętności społeczne i poczuć się akceptowanym w grupie.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
dalszy rozwój edukacyjny dzieci i młodzieży, szersze wsparcie psychologiczne, ale też zwiększenie dostępności do technologii wspierających naukę.
Unia Europejska to dla nas…
ogromne możliwości wsparcia finansowego, a także podniesienie jakości życia mieszkańców.
Bycie Europejczykiem oznacza…
przynależność do wspólnoty wartości, kultury i praw, która wykracza poza granice jednego państwa.
Ulubione unijne słowa to…
dofinansowanie, kwalifikowalność.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
duże wyróżnienie oraz motywacja do dalszych działań.