„Łączy nas… dobry klimat”
Powiat gnieźnieński
Projekt: ŚWiAT – Środowisko Wiedza i Alternatywne Technologie. Nominacja za popularyzację wiedzy o przyrodzie i utworzenie nowatorskiego centrum stacji meteorologicznych.
Najważniejsze są świadomość i wiedza. Na ich fundamentach można budować właściwe postawy. Można także zachęcać i inspirować do podejmowania ważnych inicjatyw, w tym działań na rzecz ochrony środowiska i walki o czyste powietrze. Wiedzą o tym w powiecie gnieźnieńskim, gdzie na inwestycje w edukację ekologiczną nie szczędzi się środków. Jednym z efektów jest projekt Środowisko Wiedza i Alternatywne Technologie.
W ramach przedsięwzięcia w dziewięciu miejscowościach na terenie powiatu stanęły automatyczne stacje meteorologiczne, zasilane z paneli fotowoltaicznych. Zebrane dane są transmitowane do powstałego Powiatowego Centrum Stacji Meteorologicznych i Wiedzy Przyrodniczej, gdzie następnie są rejestrowane, analizowane i prezentowane dla mieszkańców w zrozumiałej formule. W ramach projektu stworzono też dziewięć ogródków dydaktycznych ze ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi i studniami do pobierania próbek wody oraz eko-ogród ze szklarnią, kompostownikiem i beczkami na deszczówkę.
Jeżeli zdajesz sobie sprawę z wagi edukacji ekologicznej, swój głos oddaj na projekt zrealizowany przez powiat gnieźnieński.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule: Od wiedzy do zmian
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała Anna Jung, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…
powstał w odpowiedzi na wołanie przyrody i pytania dzieci: „Mamo, dlaczego mamy tak mało wody w jeziorze?”,,„Dlaczego studnia jest sucha?”, „Po co mamy tyle parasoli w domu skoro u nas nie pada deszcz?”.Stacje meteorologiczne to nie tylko infrastruktura i edukacja. To możliwość badania, monitorowania i obserwacji zjawisk atmosferycznych i walorów przyrodniczych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W projekcie wykorzystano odnawialne źródła energii, materiały ekologiczne, stworzono przestrzeń do nauki, zabawy i odpoczynku. Projekt jest wyjątkowy po prostu.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
przekonać urzędników do jego powstania. Czasami mieliśmy wrażenie, że dla tych, którzy nie lubią metamorfoz, najlepiej byłoby zostawić wszystko po staremu. Żyjemy w czasach ciągłych zmian. Podążanie za nimi, to przede wszystkim reagowanie na wszystko w taki sposób, abyśmy mieli gdzie rano wypić kawę i posłuchać śpiewu ptaków czy szumu wodospadów, zobaczyć owady i zielone drzewa. Podążanie za zmianami to także rzucenie wyzwania zmieniającej się rzeczywistości.
Radością przy realizacji projektu było to…
pozyskiwanie partnerów i ludzi, którzy chcieli włączyć się w pracę. Pokonywanie kolejnych trudności nie tylko dawało radość, ale także umacniało nas w przekonaniu, że razem w zespole możemy wiele i że nam po prostu chce się działać. Nasi partnerzy, Tomasz Zubilewicz, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, współpracują z nami nad dalszym rozwojem projektu. Natomiast najbardziej cieszy nas podejście dzieci do naszej inicjatywy.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…
na pewno udało się zmienić sposób myślenia dotyczącego ekologii i ochrony środowiska oraz uświadomić mieszkańców co do konkretnych zagrożeń. Poszerzyliśmy grono zainteresowanych planowaniem i działaniem w tym zakresie. Także nasz zespół stał się bardziej zgrany i lepiej zorganizowany. Najważniejszą zmianą – dla wszystkich, jest możliwość monitorowania terenu powiatu pod względem hydrologii i meteorologii, co w naszej okolicy jest bardzo istotne.
Nasze kolejne przedsięwzięcia to…
rozwijanie projektu ŚWiAT. Chcemy kontynuować działania związane ze środowiskiem: poprawić efektywność energetyczną, inwestować w odnawialne źródła energii, ale również zwiększać bezpieczeństwo na drogach i rozwijać wsparcie społeczne, np. poprzez stworzenie centrum wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Unia Europejska to dla nas…
jedność. Unia jest z nami, a my jesteśmy jej integralną częścią. Każdego dnia dostrzegamy, że razem możemy i więcej, i lepiej.
Bycie Europejczykiem oznacza…
bycie wolnym człowiekiem.
Ulubione unijne słowa to…
rezultat, wskaźnik, koszty kwalifikowane, wniosek został zatwierdzony.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…
przede wszystkim ogromne wyróżnienie. To również docenienie pracy zespołu i sygnał, że ludzie powinni pochylić się nad problemami otaczającej nas natury.