„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Pleszew

Projekt: „Utworzenie nowej siedziby Domu Kultury na terenie dworca PKP Pleszew Miasto”.
Nominacja za połączenie industrialnych tradycji z nowoczesnym designem i wyjątkowość rozwiązań przestrzennych.

Teren byłego dworca PKP w Pleszewie przeszedł spektakularną metamorfozę. Pokolejowe przestrzenie zmieniły swoją funkcję i dziś są miejscem artystycznego fermentu. Dawną parowozownię przystosowano na potrzeby domu kultury z zachowaniem pierwotnego stylu architektonicznego.

 

Centralnym punktem placówki jest obecnie sala koncertowa, działają tu też sale do nauki tańca i baletu, sale muzyczne oraz inne pomieszczenia warsztatowo-zajęciowe. Przedsięwzięcie spotkało się z uznaniem Polskiego Towarzystwa Urbanistów, które wyróżniło inwestycję nagrodą w kategorii „zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”.

 

Teraz projekt ma szansę zdobyć wyróżnienie w naszym plebiscycie, dlatego zagłosuj na inwestycję z kolejową duszą, gdzie kultura i industrialne dziedzictwo idą w parze.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Nowe tory kultury”.

 

pleszew.pl

O funduszach przy kawie

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, nieco mniej oficjalnej, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Arkadiusz Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

daje nowe życie dawno zapomnianym i zdegradowanym obiektom, jednocześnie pokazując mieszkańcom i turystom nasze dziedzictwo i historię.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

adaptacja istniejących, zdegradowanych budynków i przestrzeni do potrzeb instytucji kultury. Niełatwo było przekształcić stare pokolejowe obiekty, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości i kolejowego charakteru miejsca.

Radością przy realizacji projektu było to…

oglądanie efektów zakończonych prac, które przerosły najśmielsze oczekiwania zarówno inwestorów, jak i mieszkańców, a także turystów i gości. Tchnięcie życia w zdegradowane przestrzenie, dało radość wszystkim zainteresowanym oraz osobom odwiedzającym Pleszew.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

stworzenie zupełnie innych, nowoczesnych miejsc kulturalnych, które obecnie służą wszystkim grupom społecznym. Z tradycyjnych, zwyczajnych placówek, Dom Kultury oraz Biblioteka stały się miejscami niezwykłymi na miarę Unii Europejskiej.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

między innymi Compact Lab Pleszew, czyli miejskie laboratorium, gdzie spotkają się sektor prywatny z pozarządowym oraz wszyscy chętni chcący działać na rzecz gminy. Wszystko na zasadach Urban lab-u. Nowa instytucja powstanie w sąsiedztwie Zajezdni Kultury i będzie dopełnieniem całości rewitalizacji terenów pokolejowych.

Unia Europejska to dla nas…

bardzo ważna instytucja, która wspiera rozwój małych miast i dzięki której niewielkie gminy mogą się rozwijać. Jest to również łącznik, który znosi bariery między poszczególnymi państwami i sprawia, że wszyscy tworzą jeden organizm i ze sobą współpracują.

Bycie Europejczykiem oznacza…

bycie członkiem ogromnej społeczności, która zrzesza wiele państw i pozwala na rozwój. Europejczyk ma szansę korzystania z nowoczesnych rozwiązań w wielu dziedzinach. To osoba tolerancyjna, świadoma własnej tożsamości, troszcząca się o siebie i miejsce, w którym żyje.

Ulubione unijne słowa to…

jakość, innowacja, dotacja, alokacja, fundusze, społeczność, integracja, wsparcie.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

wyróżnienie i docenienie ogromnego wysiłku włożonego w prace rewitalizacyjne. To zaszczyt być w gronie tak wspaniałych projektów.