„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Szamotuły

Projekt: Rewitalizacja centrum miasta wraz z przyległym otoczeniem do pełnienia nowych funkcji: społecznych, gospodarczych, kulturalnych i rekreacyjnych poprzez: modernizację rynku i Parku Jana III Sobieskiego w Szamotułach. Nominacja za wielofunkcyjną rewitalizację miasta poprawiającą jakość życia mieszkańców.

Nic o nas bez nas – mogą powiedzieć mieszkańcy Szamotuł – niewielkiego miasta leżącego w północnej części województwa. Tutejszy rynek przeszedł rewitalizację, w której dużą rolę odegrali właśnie mieszkańcy. Wszystko zaczęło się bowiem od konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy zgłosili szereg pomysłów na to, jak ożywić miejską tkankę.

 

Największą metamorfozę przeszedł budynek dawnego banku. Po kapitalnym remoncie zorganizowano tam oddział Ośrodka Pomocy Społecznej oraz komendę Straży Miejskiej. Sam rynek zyskał nową nawierzchnię, pojawił się monitoring oraz mała architektura. Odnowiono również tablicę upamiętniającą zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Otorowa. Zmiany zaszły także na przylegających ulicach. Projektem objęto też pobliski park, w którym powstało miasteczko ruchu drogowego.

 

Jeżeli miejska i społeczna odnowa robią na Tobie wrażenie, swój głos oddaj na projekt gminy Szamotuły.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule: Szamotuły w nowej odsłonie

 

szamotuly.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz miasta i gminy Szamotuły.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

rynek stał się niepowtarzalny, piękny, oryginalny i jest dziś sercem naszego miasta. Kiedyś świecący pustkami, dzisiaj, jako salon miasta, oblegany jest przez mieszkańców i turystów. Zobacz jak wygląda, oglądając nasz film.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

znalezienie wraz z mieszkańcami i przedsiębiorcami wspólnego pomysłu na wygląd przyszłego rynku oraz przeprowadzenie remontu w taki sposób, aby mieszkańcy mogli z niego cały czas korzystać.

Radością przy realizacji projektu było to…

zmiany, jakie przynosiły kolejne etapy prac i zainteresowanie naszych mieszkańców tempem i ich postępem. Nowy rynek przekonał nawet tych, którzy początkowo odnosili się do tej zmiany krytycznie, obawiając się o jego funkcjonalną przyszłość.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

stworzenie w historycznej części miasta przyjaznego obszaru dla naszych mieszkańców z rozbudowaną zielenią miejską, nowym wyposażeniem i umeblowaniem z jednoczesnym zachowaniem bezpiecznego ruchu pojazdów. Płyta rynku chętnie wykorzystywana jest jako plenerowa scena działań kulturalnych Szamotulskiego Ośrodka Kultury i organizacji społecznych. Pojawiły się również oblegane na co dzień ogródki gastronomiczne wpisujące się idealnie w nowy charakter rynku, który stał się prawdziwym, tętniącym życiem centrum Szamotuł.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

rozbudowa węzła przesiadkowego oraz budowa drogi rowerowej nad rowem Przybrodzkim i rzeką Samą w Szamotułach wraz z ich retencją.

Unia Europejska to dla nas…

ogromna szansa na rozwój – trudno sobie wyobrazić bardziej ambitne cele gospodarcze, inwestycyjne i społeczne bez znaczącego wsparcia finansowego oferowanego przez Unię.

Bycie Europejczykiem oznacza…

bycie odważnym i otwartym, tolerancyjnym i innowacyjnym. W życiu społecznym kluczowa jest akceptacja uniwersalnych wartości, mechanizmów demokratycznych i możliwość praktycznie nieograniczonego rozwoju w ramach wspólnoty.

Ulubione unijne słowa to…

wspólnota, bezpieczeństwo, demokracja.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

wyróżnienie dla naszego działania mającego na celu stworzenie miasta będącego stolicą powiatu szamotulskiego, miasta dobrego do mieszkania. Nominacja potwierdza, że działania rewitalizacyjne przestrzeni rynkowej, budowanie miasta przyjaznego jego obecnym i przyszłym mieszkańcom jest możliwe i ma sens jeśli zyskuje aprobatę społeczną.