„Łączy nas… dobry klimat”

Gmina Miejska Kościan

Projekt: Rozwój niskoemisyjnej mobilności na terenie Gminy Tarnowo Podgórne poprzez rozbudowę sieci dróg rowerowych wraz z infrastrukturą. Nominacja za budowę ścieżek rowerowych i wdrażanie w praktyce idei ekotransportu.

Ekologiczna gmina to taka, która podejmuje działa na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Samorząd Tarnowa Podgórnego już od ponad 10 lat inwestuje w rozwój tras rowerowych. Unijne wsparcie pozwoliło nie tylko na zwiększenie liczby ścieżek, ale także polepszenie ich jakości.

 

Ostatnio, do już gęstej sieci tras, dołożono kolejny, liczący ponad 2 km odcinek, łączący miejscowości Lusówko i Sierosław. W ramach inwestycji przebudowano także zjazdy, sieci teletechniczne i energetyczne. Powstał też rów odwadniający, a w niektórych miejscach stanęło energooszczędne oświetlenie.

 

Mieszkańcy doceniają rozwój infrastruktury rowerowej i mówią, że liczą na więcej. Z tras korzystają bowiem nie tylko rekreacyjnie, ale również, coraz częściej, dojeżdżając codziennie do pracy czy szkoły.

 

Lubisz wyskoczyć z rodziną na rower? Zależy Ci na dbałości o środowisko naturalne? Projekt gminy Tarnowo Podgórne jest tym, na który powinieneś oddać swój głos.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule: Jest po czym jeździć!

 

www.tarnowo-podgorne.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

łączy wiele korzyści społecznych, środowiskowych i zdrowotnych. Przyczynia się do poprawy infrastruktury gminnej, promuje zdrowy styl życia, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i zwiększa bezpieczeństwo.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

skoordynowanie procedur związanych z realizacją projektu z pozyskaniem środków finansowych.

Radością przy realizacji projektu było to…

świadomość, że mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne zyskają bezpieczną ścieżkę rowerową zamykającą ciąg rowerowy o odcinek zapewniający dostęp do punktów przesiadkowych i obszarów mieszkaniowych zlokalizowanych w jej sąsiedztwie oraz komfortowe przystanki autobusowe oraz miejsca, w których bezpiecznie będą mogli zostawić rower i przesiąść się na autobus.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

możliwość korzystania z przyjaznej i wygodnej komunikacji publicznej oraz zyskanie bezpiecznej ścieżki rowerowej zapewniającej dostęp do przystanków komunikacji publicznej i obszarów mieszkaniowych zlokalizowanych w jej sąsiedztwie.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

integracja transportu publicznego przez rozwój systemu ścieżek rowerowych wraz z budową węzłów przesiadkowych w kilku lokalizacjach na terenie gminy.

Unia Europejska to dla nas…

wspólnota celów i wartości takich jak pokój i stabilność oraz ochrona praw człowieka i wartości demokratycznych, wspólne podejście do globalnych wyzwań i możliwość rozwoju.

Bycie Europejczykiem oznacza…

współuczestnictwo w rozwiązywaniu wspólnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, migracja, globalizacja, rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo w poszanowaniu wspólnych wartości: demokracji, wolności, równości, praw człowieka, tolerancji i solidarności.

Ulubione unijne słowa to…

różnorodność, wielokulturowość, praworządność, szacunek, wspólnota.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

wyróżnienie dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu oraz docenienie trudu jaki codziennie wkładamy w rozwój naszej małej ojczyzny.