„Łączy nas… dobry klimat”

Gminy: Rychwał, Golina, Tuliszków i Wierzbinek

Projekt: Instalacje systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gmin Golina, Rychwał, Tuliszków i Wierzbinek.
Nominacja za prowadzone wspólnie rozwiązania i działania promujące naturalną energię i słoneczne inwestycje.

Polska nadal należy do zanieczyszczonych państw Europy. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma niska emisja. Na jej likwidację można pozyskać unijne dotacje. Troska o bezpieczną i dobrą przyszłość mobilizuje samorządy do kooperacji i wspólnego planowania inwestycji, które pozwalają prowadzić działania ograniczające niską emisję. Świetnym przykładem udanej współpracy są cztery gminy powiatu konińskiego Golina, Rychwał, Tuliszków i Wierzbinek.

Przy wsparciu unijnych środków w domach jednorodzinnych na terenie czterech gmin zamontowano i uruchomiono łącznie aż 668 systemów instalacji fotowoltaicznych. Władze gmin zapewniają, że to dopiero początek proekologicznych inwestycji, które wpisują się w Europejski Zielony Ład.

Dbałość o czyste powietrze i dobro środowiska zasługuje na docenienie. Zagłosuj na projekt w plebiscycie.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Ekologicznie i ekonomicznie”.

 

rychwal.pl

www.golina.pl

www.tuliszkow.pl

bip3.wokiss.pl/wierzbinek

O funduszach przy kawie

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

poprawia standard życia mieszkańców czterech gmin, do których jest kierowany.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

montowanie urządzeń w tak wielu lokalizacjach. Instalacje fotowoltaiczne wykonane zostały aż na 668 nieruchomościach. Każdy projekt był inny.

Radością przy realizacji projektu było to…

duże zainteresowanie mieszkańców udziałem w przedsięwzięciu. W dniu rozpoczęcia naboru chętni ustawili się w kolejce, aby zakwalifikować się do udziału w projekcie.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

doświadczenie osobiście tego, że OZE wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko naturalne, ale jest też korzystne dla finansów gospodarstwa domowego. Dzięki projektowi mieszkańcy ponoszą dużo niższe koszty zakupu energii elektrycznej. Wysoka produkcja w okresie letnim pozwala także na zmniejszenie rachunków w okresie jesienno-zimowym.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Staram się też zachęcać inne podmioty do inwestowania w zieloną energię – za naszą namową działające na terenie gminy jednostki OSP, zdecydowały się skorzystać z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odnawialne źródła energii.

Unia Europejska to dla nas…

możliwość pozyskiwania środków na projekty, których bez tych funduszy byśmy nie zrealizowali, bądź ich wykonanie byłoby bardzo rozłożone w czasie. To szansa na wymianę doświadczeń z naszymi zagranicznymi partnerami. Unia Europejska przez ostatnie 18 lat zmieniała nasze otoczenie i poprawiła standard życia mieszkańców, a także poziom świadczonych przez samorząd usług komunalnych.

Bycie Europejczykiem oznacza…

poczucie przynależności do wspólnoty, która pomaga nam razem przezwyciężyć wyzwania XXI wieku.

Ulubione unijne słowa to…

wspólnota narodów.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

docenienie naszego wysiłku zawiązanego z realizacją projektu oraz szansa na upowszechnienie jego rezultatów, a także promocja naszej gminy.