„Łączy nas… innowacyjny biznes”

HiProMine

Projekt: Opracowanie przełomowej technologii „BIOINSEC”.
Nominacja za stworzenie innowacyjnych rozwiązań łączących potencjał natury i współczesnych technologii.

HiProMine z Robakowa to nowoczesna firma w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej produkty i oferowane rozwiązania podbijają krajowy i zagraniczny rynek. HiProMine stawia sobie ambitne cele, które służą zrównoważonemu rozwojowi. Jednym z nich jest ograniczenie marnowania żywności. Do realizacji śmiałych celów firma wykorzystuje Fundusze Europejskie.

 

Załoga stworzyła innowacyjny bioreaktor do przetwarzania produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego. Dzięki temu powstają zrównoważone środowiskowo pasze dla zwierząt. Produkcja jest nie tylko ekologiczna, ale ma także potencjał rozwojowy. Swoje rozwiązanie HiProMine chce wykorzystać też w innych branżach m.im. medycynie i farmacji. HiProMine działa aktywnie także na polu naukowym.

 

Jeżeli ważne są Ciebie rozwiązania służące zrównoważonemu rozwojowi, Twój głos powinien trafić do HiProMine.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Biznes przyszłości”.

 

hipromine.com

O funduszach przy kawie

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział prof. Damian Józefiak, prezes HiProMine.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

to pierwsza w Polsce hodowla owadów w skali przemysłowej z przeznaczeniem na materiał paszowy (białko, olej), a także certyfikowany nawóz ekologiczny. Dzięki projektowi powstał demonstracyjny zakład produkcyjny, w którym prowadzone są badania nad wytworzeniem pasz przyszłości. Wytwarzanie karm i pasz z owadów jest przyjazne dla środowiska, a także znacznie bardziej etyczne i naturalne niż produkcja z mięsa zwierząt kręgowych. Co więcej, produkcja owadów nie powoduje powstawania odpadów, ponieważ ich odchody są cennym nawozem dla roślin.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

rozwiązanie problemów natury technologicznej, z którymi nikt przed nami się jeszcze nie zetknął. Opracowana technologia jest naszego autorstwa, a w związku z tym nie mogliśmy skorzystać z gotowych rozwiązań i doświadczonych podwykonawców, ponieważ ich po prostu nie ma. Powstające problemy rozwiązywali nasi pracownicy, zdobywając przy tym nieocenioną wiedzę i umiejętności.

Radością przy realizacji projektu było to…

tworzenie od podstaw czegoś nowego i bardzo potrzebnego. Opracowywana metoda hodowli i przetwórstwa owadów to zupełna nowość na rynku światowym i także nowa gałąź przemysłu w polskiej gospodarce. Jednocześnie jej wartość w obliczu zmian klimatycznych i społecznych jest nie do przecenienia.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

nabycie zupełnie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu hodowli owadów na skalę przemysłową. Każdy z uczestników projektu, niezależnie od wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego, musiał nauczyć się wielu rzeczy z dziedzin tak odległych jak typowo biologiczne: entomologia i fizjologia owadów, poprzez rolnicze, takie jak zootechnika i paszoznawstwo, po aspekty wiedzy technicznej z zakresu automatyki przemysłowej, robotyki i konstrukcji maszyn.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

przełożenie wiedzy zdobytej w projekcie przy budowie prototypu na wybudowanie zakładu produkcyjnego w skali przemysłowej. HiProMine rozpoczęła obecnie dwie duże inwestycje. Pierwszą z nich jest budowa w Robakowie pod Poznaniem centrum genetyki i rozrodu owadów, a druga to budowa zakładu tuczu w Karkoszowie, pod Gorzowem Wielkopolskim, w którym odbywać się będzie produkcja innowacyjnych materiałów paszowych z owadów (białko, olej) oraz certyfikowany nawóz ekologiczny. Obydwie inwestycje zakończą się w 2023 roku i wtedy rozpoczniemy działalność na pełną skalę – zwiększy się 40-krotnie obecna produkcja.

Unia Europejska to dla nas…

kluczowy partner na kilku płaszczyznach działalności. Przede wszystkim dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej mogliśmy zrealizować dużo zaawansowanych projektów badawczych. Dzięki programom stażowym i stypendialnym prowadzonym w Unii Europejskiej, pozyskaliśmy wartościową kadrę naukową. W HiProMine zatrudnieni byli pracownicy z takich krajów jak Boliwia, Argentyna, Algieria czy Azerbejdżan. Mogliśmy także zatrudnić liczne grono polskich studentów. Unia Europejska jest kluczowym organem administracyjnym tworzącym ramy prawne dla rodzącej się branży owadziej.

Bycie Europejczykiem oznacza…

kierowanie się wartościami wspólnymi dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej i dbanie o zachowanie tych wartości także na gruncie biznesowym. Bycie Europejczykiem to przywilej, który pozwala nam uczestniczyć w wielkim projekcie, jakim jest Zjednoczona Europa. Jednocześnie to możliwość współpracy i konkurencji na równych prawach z firmami i klientami na całym kontynencie, co znacznie poszerza perspektywę rozwoju.

Ulubione unijne słowa to…

innowacyjność, zrównoważony rozwój.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

bardzo duże wyróżnienie świadczące o tym, że projekt HiProMine jest ważny i potrzebny dla rozwoju Wielkopolski. Dzięki wyróżnieniu wiemy, że zarówno urząd marszałkowski, jak i społeczeństwo popierają naszą inicjatywę i możemy liczyć na ich wsparcie na kolejnych etapach rozwoju.