
„Łączy nas… społeczna misja”
Fundacja Akme
Projekt „Mosty integracji: wsparcie obywateli państw trzecich w Wielkopolsce”. Nominacja za tworzenie warunków do bezpiecznej i kompleksowej integracji społecznej oraz kompleksowe wspieranie migrantów.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
W Wielkopolsce zamiast murów – powstają mosty – konkretnie „Mosty integracji”. To odpowiedź na potrzeby nowych mieszkańców regionu – obywateli państw trzecich. To przestrzeń, w której różnice kulturowe nie dzielą, lecz wzbogacają, a wspólne działania stają się nicią porozumienia w budowaniu silniejszej, otwartej społeczności.
Przedsięwzięcie, realizowane przez Fundację AKME, pomaga obywatelom państw trzecich m.in. w integracji, a także zapewnia wsparcie asystenckie w codziennych relacjach z polskim systemem edukacji, służbą zdrowia i innymi instytucjami publicznymi. Ważną formą pomocy jest usługa tłumacza i wsparcie procesu nostryfikacji dokumentów, a więc procedury prowadzącącej do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu Uczestnicy korzystać mogą również ze szkoleń zawodowych. Pomocą objęci są nie tylko dorośli, ale również najmłodsi, dla których przygotowano wsparcie psychologiczne, a także kursy języka polskiego oraz zajęcia integracyjno-animacyjne.
Jeżeli nie jest Ci obojętny los innych i doceniasz pomoc oferowaną migrantom, oddaj swój głos na projekt Fundacji Akme.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2024/5/gdy-skladasz-zycie-na-nowo.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Paweł Skalik, Prezes Zarządu Fundacji AKME.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
dzięki jego realizacji możemy wspierać osoby, które musiały porzucić dotychczasowe życie, uciekając często przed wojną. Nasza codzienność to pomoc w odbudowywaniu tego, co zniszczyła potrzeba ucieczki i pozostawienia ojczyzny: poczucia bezpieczeństwa, relacji rodzinnych i koleżeńskich, stabilizacji życiowej oraz integracji z nowym otoczeniem.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
przełamywanie barier i odbudowa zaufania oraz wsparcie psychologiczne związane z radzeniem sobie z traumą i troską o najbliższych, którzy pozostali na froncie.
Radością przy realizacji projektu było…
każdy krok w kierunku stabilizacji i integracji naszych uczestników. Każda przełamana bariera, każdy uśmiech i słowo wdzięczności to dla nas ogromna wartość.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
stabilizacja i odbudowa zaufania, poczucia bezpieczeństwa oraz relacji. Często sam fakt, że ktoś zainteresował się ich problemami i wyciągnął pomocną dłoń, jest dla nich ważny.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
utrzymanie stabilnego, długoterminowego i dopasowanego do potrzeb wsparcia dla osób niesamodzielnych, z niepełnosprawnościami, przeżywających kryzysy i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Unia Europejska to dla nas…
partner w niesieniu pomocy najsłabszym.
Bycie Europejczykiem oznacza…
poczucie wspólnoty, odpowiedzialności, wspólne wartości oraz bezpieczeństwo.
Ulubione unijne słowa to…
spójność i włączenie społeczne.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
zaskoczenie i lekkie zakłopotanie, a jednocześnie zaszczyt i radość z docenienia podejmowanych przez nas inicjatyw.