
„Łączy nas… troska o przyszłość”
Fundacja „Otwarcie”
Projekt: „Otwarci na samodzielność”. Nominacja za usuwanie barier i wprowadzanie zmian umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami udział w życiu społecznym na równi z innymi.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Opieka nad niesamodzielnym, dorastającym dzieckiem to wyzwanie dla całej rodziny. Z czasem najbliżsi mają coraz mniej sił, a przez to także możliwości. Wsparcie instytucjonalne — obejmujące pomoc społeczną, placówki i programy samorządowe czy działania organizacji pozarządowych — choć w dużych miastach bywa dobrze rozwinięte, w mniejszych miejscowościach często okazuje się niewystarczające. Tę lukę starają się wypełniać działania Fundacji „Otwarcie”.
W Koninie dla młodych osób niesamodzielnych przygotowano mieszkanie treningowe, w którym najłatwiej jest uczyć się radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Udział w treningach indywidualnych i grupowych pozwala na ćwiczenie gospodarowania finansami, przygotowywania posiłków, rozwiązywania konfliktów czy planowania czasu wolnego — wszystko pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Wsparcie obejmuje także rodziców i opiekunów. Projekt umożliwił również skorzystanie z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej, który zapewnia bezpośrednie wsparcie w miejscu zamieszkania.
Nie godzisz się na wykluczenie społeczne? Chcesz, by każdy mógł w pełni korzystać z życia? Oddaj swój głos na projekt Fundacji „Otwarcie”.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2023/5/otwarcie-daje-wsparcie.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonałą okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Dariusz Loch, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Koninie.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
był szansą dla osób z niepełnosprawnościami na lepsze życie, na usamodzielnienie, spełnienie marzeń o dobrym miejscu i przyszłości dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Był przygodą i realnym wsparciem.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
sprostanie stosom regulaminów, wytycznych itd. oraz współpraca w okresie pandemii.
Radością przy realizacji projektu było…
doświadczanie niesienia nadziei uczestnikom oraz ich rodzinom. Usłyszeć od nich, że nie chcą opuszczać mieszkania treningowego, lub że chcą do niego wrócić. Także radość uczestników i ich rodzin.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
usamodzielnienie, doświadczenie niezależności i rozwój. Dla społeczności lokalnej, dla tych, którzy nie znają osób z niepełnosprawnościami, także intelektualnymi, ważne było zrozumienie, że przy odpowiednim wsparciu mogą oni osiągnąć bardzo wiele i wcale nie są skazani na życie w DPS.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
stworzenie całodobowego rodzinnego domu dla osób z niepełnosprawnością i ich starszych rodziców oraz kontynuacja dotychczasowego wsparcia jakie oferujemy (klub aktywności osób z niepełnosprawnością, klub rodzica, mieszkanie treningowe, zajęcia artystyczne, zajęcia sportowe).
Unia Europejska to dla nas…
wspólnota i możliwości, „okno na świat”.
Bycie Europejczykiem oznacza…
bycie otwartym, dumnym i zawsze mieć nadzieję.
Ulubione unijne słowa to…
różnorodność.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
radość i zaszczyt, że nasze działania są zauważane i doceniane.