
„Łączy nas… architektura i kultura”
Gmina Baranów
Projekt: „Rewitalizacja Rynku w Baranowie wraz z rozbudową, przebudową i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na ośrodek kultury z ośrodkiem opieki dziennej nad seniorami”. Nominacja za ożywienie miejskiej przestrzeni służącej międzypokoleniowej integracji i aktywizacji starszych mieszkańców.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Rewitalizacja to oddech świeżości, który przywraca mieszkańcom ich przestrzeń, ożywia kulturalne serce gminy i daje szansę na lepsze życie bez wykluczeń i dyskryminacji. Taki proces miał miejsce w Baranowie, gdzie otoczenie rynku przeszło spektakularną metamorfozę.
Przy unijnym wsparciu nowe funkcje zyskał mieszczący się na rynku budynek po dawnej szkole. Obiekt przeszedł generalną przebudowę i został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W nowych wnętrzach mieści się gminna biblioteka, kawiarnia i oranżeria, która może pełnić również funkcję widowni podczas imprez plenerowych. Placówka stała się również siedzibą Dziennego Domu Pobytu Seniora. Działania rewitalizacyjne objęły też rynek, gdzie wygospodarowano miejsca parkingowe, przy jednoczesnym zachowaniu dużej powierzchni zieleni. Wyremontowano również budynek urzędu i Ochotniczej Straży Pożarnej. Teren wokół zagospodarowano tworząc alejki spacerowe z małą architekturą.
Jeśli uważasz, że ta miejska inwestycja, podnosząca jakość życia mieszkańców, zasługuje na wygraną, głosuj już teraz.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2023/9/tak-sie-robi-rewitalizacje.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Bogumiła Lewandowska-Siwek, Wójt Gminy Baranów.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
w szarej przestrzeni rynku w Baranowie wyrósł nowoczesny, funkcjonalny i rozświetlony obiekt, łączący urząd, bibliotekę oraz Dom Seniora. Otoczenie budynku wypełniają kwiaty, trawniki i drzewa.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
adaptacja starego budynku szkoły na potrzeby instytucji kultury – biblioteki i Domu Seniora – przy jednoczesnym spełnieniu wymogów konserwatora zabytków.
Radością przy realizacji projektu było…
obserwacja, jak pięknieje nasz rynek.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
stworzenie miejsca spotkań dla seniorów. Nowa przestrzeń umożliwia im aktywne spędzanie czasu we własnym gronie i budowanie na nowo relacji międzyludzkich.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
odbudowa Pałacu Szembeków w Słupi pod Kępnem i otaczającego go parku. Planujemy przeznaczyć obiekt na Dom Pomocy Społecznej. W planach mamy także budowę stadionu sportowego, „Kina za Rogiem”, Domu Ludowego w Mroczeniu oraz przychodni lekarskiej.
Unia Europejska to dla nas…
ogromne korzyści: dotacje, programy, swoboda podróżowania, możliwość nauki i pracy w każdym zakątku Europy.
Bycie Europejczykiem oznacza…
przynależność do kontynentu, a także wspólnoty wartości, historii oraz kultury.
Ulubione unijne słowa to…
„Zjednoczeni w różnorodności”.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
prestiż, duma, poczucie wspólnoty i motywacja do dalszych działań.