plebiscyt-main-banner-1360-2

„Łączy nas… dobry klimat”

Gmina Czerwonak

projekt: „Rozbudowa systemu dróg pieszo-rowerowych w Owińskach wraz z budową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Wartę” (WRPO 2014-2020). Nominacja za budowę unikalnej konstrukcji pieszo-rowerowej nad Wartą, promocję lokalnej turystyki i zeroemisyjnych środków transportu.

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… dobry klimat 2024

 

  • Gmina Czerwonak
  • Gmina Krzemieniewo
  • Miasto Konin
  • Powiat Kaliski

Im więcej ścieżek rowerowych, tym lepiej dla nas wszystkich. Gęsta sieć rowerowa przynosi wiele korzyści i daje tyle samo możliwości. Kładka pieszo-rowerowa nad Wartą to inwestycja, która ma znaczenie dla mieszkańców Poznania, Owińska i okolic.

 

Jej budowa poprawiła dostępność komunikacyjną i mobilność okolicznych mieszkańców. Stworzyła także możliwości aktywnego wypoczynku dla turystów i miłośników jednośladów, którzy cenią zdrową formę wypoczynku. Jej otwarcie to naturalne przedłużenie Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty oraz szlaków rowerowych po stronie wschodniej, takich jak Cysterski Szlak Rowerowy czy Szlak Kościołów Drewnianych. Na kładce powstał również taras widokowy, na wysokości 25 metrów, dzięki któremu można podziwiać malowniczy krajobraz. To nie tylko wspaniała atrakcja turystyczna, ale również miejsce pozwalające na dostrzeżenie piękna otaczającej nas natury. Zainstalowano tam też InfoKiosk, w którym wyświetlane są informacje pasażerskie oraz ciekawostki związane z tym miejscem i okolicami.

 

Jeżeli cenisz projekty zakładające rozwój infrastruktury rowerowej, koniecznie zagłosuj na projekt gminy Czerwonak.

 

Więcej na temat nominowanego projektu przeczytasz w naszym artykule: https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2023/8/rowerem-nad-warta.html

 

https://czerwonak.pl/

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Marcin Wojtkowiak, wójt Gminy Czerwonak.
Rectangle 23
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

ma wiele aspektów. Jego celem było połączenie nie tylko dwóch brzegów Warty i trzech gmin, ale także ludzi i historii z teraźniejszością. Kładka jest atrakcją dla turystów oraz mieszkańców, miejscem spotkań i spacerów. Wraz z przyległą przystanią wodną stanowi idealną oprawę do różnego rodzaju wydarzeń sportowych i artystycznych.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

projekt architektoniczny. Musiał uwzględnić nie tylko funkcjonalność kładki jako połączenia między dwoma brzegami rzeki Warty, ale także estetykę, by harmonijnie wpisywać się w lokalny krajobraz. Dodatkowo, należało zapewnić odpowiednią wytrzymałość konstrukcji, aby sprostać wymaganiom bezpieczeństwa i zapewnić trwałość przez wiele lat użytkowania.

Radością przy realizacji projektu było…

obserwacja, jak projekt staje się rzeczywistością. Nasz zespół, składający się z architektów, inżynierów, urbanistów i wielu innych specjalistów, współpracował, aby stworzyć coś, co przyniesie korzyści ludziom przez wiele lat i na wiele pokoleń.

Nasz największy unijny sukces to…

zdobycie znaczącej dotacji na realizację projektu. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej udało nam się zrealizować ambitne cele związane z rozwojem naszej społeczności i turystyki – wdrażając innowacyjne rozwiązania oraz podnosząc standardy infrastruktury.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

realną szansą na poprawę jakości życia. Stworzyło nowe możliwości rozwoju, wspierając naszą integrację z europejską wspólnotą oraz przynosząc liczne korzyści społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Unia Europejska to dla nas…

symbol współpracy, solidarności oraz szansy na lepszą przyszłość. Jest to także platforma, która umożliwia nam uczestnictwo w jednym z największych projektów integracji regionalnej w historii, przyczyniając się do budowy wspólnego europejskiego domu.

Po unijne środki warto sięgać…

dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie projektów o dużym zasięgu i znaczeniu, które mogą przynieść istotne korzyści społeczne, ekonomiczne czy środowiskowe. Unijne fundusze pozwalają na realizację inwestycji i projektów, które samodzielnie byłoby trudno zrealizować.

Ulubione unijne słowa to…

subsydia, zrównoważony rozwój, konwergencja (proces zmniejszania różnic między regionami w zakresie rozwoju społecznego i gospodarczego).

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

duma. Już samo uczestnictwo w takim prestiżowym wydarzeniu jest dla nas niezwykle wartościowe. To dowód na to, że nasza praca ma znaczenie i przyczynia się do rozwoju naszego regionu oraz budowania więzi społecznych między jego mieszkańcami.