plebiscyt-main-banner-1360-2

„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Miejska Turek

projekt: „Turek – miasto w klimacie Mehoffera. Renowacja zabytkowych polichromii w kościele NSPJ i przebudowa ratusza na potrzeby ekspozycji mehofferowskiej” (WRPO 2007-2013). Nominacja za pielęgnowanie i promocję lokalnego dziedzictwa związanego z życiem i twórczością Józefa Mehoffera.

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… architektura i kultura 2024

 

    • Gmina Koźmin Wielkopolski
    • Gmina Miejska Turek
    • Gmina Piła
    • Miasto Leszno
    • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
    • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Górujący nad Turkiem neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa skrywa wspaniałe dzieła Józefa Mehoffera, genialnego malarza, witrażysty i grafika, którego twórczość stanowiła ważny wkład w okres Młodej Polski. Tuż przed II wojną światową artysta, słynący z secesyjnej dekoracyjności, ozdobił wnętrze tutejszej świątyni barwnymi polichromiami, witrażami i obrazami olejnymi. Do dziś zachowały się także zdobione przez malarza dwie stalle (ławy ołtarzowe).

 

Przy unijnym wsparciu wnętrza zabytkowej świątyni przeszły spektakularną renowację. Konserwacji poddane zostały sklepienia, prezbiterium, nawa główna i nawy boczne, filary, chór i lamperia kościoła. Dzięki wsparciu możliwa stała się także przebudowa mieszczącego się w Turku ratusza. Powstały w nim przestronne wnętrza, krużganek i urokliwa galeria, które otworzyły przed ratuszem nowe możliwości ekspozycyjne. Wybudowano tu m.in. specjalne, wysokie na pięć metrów pomieszczenie, w którym prezentowane są projekty witraży Mehoffera.

 

Jeśli uważasz, że działania związane z promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego i twórczości młodopolskiego artysty zasługują na wygraną, głosuj już teraz.

 

www.miastoturek.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Agnieszka Dłoniak, kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Turku.
Rectangle 44
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

w sposób harmonijny udało nam się połączyć dziedzictwo przeszłości z nowoczesnością. Umożliwiliśmy kontakt z zabytkami w sposób kreatywny i odpowiadający dzisiejszym standardom estetycznym. Uzyskaliśmy świetny produkt promocyjny o znaczeniu nie tylko ponadregionalnym, ale także międzynarodowym.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

zapewnienie profesjonalnego odrestaurowania niszczejących zabytkowych polichromii w neogotyckim kościele. Ze względu na specyfikę i technikę ich wykonania wyzwaniem był wybór profesjonalnej firmy konserwatorskiej, która wykona zadanie z ogromną starannością.

Radością przy realizacji projektu było…

możliwość obserwacji bardzo ciekawej pracy konserwatorów i jej efektu końcowego, a także doświadczenie, jakie zdobyliśmy dzięki realizacji tego projektu.

Nasz największy unijny sukces to…

ogromna ilość środków, jakie pozyskaliśmy dzięki dotacjom unijnym dla naszego miasta na inwestycje, edukację, ochronę środowiska, uzbrojenie terenów, oświatę i rozwój.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

szansą na ogromne zmiany, wyrównanie różnic, otwarciem się na nowe perspektywy.

Unia Europejska to dla nas…

wolność, demokracja, prawo wyboru światopoglądu i stylu życia.

Po unijne środki warto sięgać…

ponieważ pozwalają realizować to co nieosiągalne, spełniać marzenia, ratować środowisko.

Ulubione unijne słowa to…

„zaakceptowano wniosek o płatność końcową” :), a tak na poważnie: wspólnota, dofinansowanie, zrównoważony rozwój.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…

dla nas zaszczyt i nobilitacja.