plebiscyt-main-banner-1360-2

„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Piła

projekty: „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile – tereny nadrzeczne rzeki Gwdy – II etap” (JESSICA) i „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile – tereny nadrzeczne rzeki Gwdy i północna część wyspy miejskiej” (WRPO 2014-2020). Nominacja za kompleksowe podejście do rewitalizacji w postaci łączenia różnych źródeł wsparcia unijnego (dotacji i pożyczki).

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… architektura i kultura 2024

 

    • Gmina Koźmin Wielkopolski
    • Gmina Miejska Turek
    • Gmina Piła
    • Miasto Leszno
    • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
    • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Życie w mieście bywa trudne i wyczerpujące. By mierzyć się z wyzwaniami codzienności wszyscy potrzebujemy dobrych jakościowo i łatwo dostępnych miejsc do odpoczynku i rekreacji. Znajdziesz je m.in. w Pile nad rzeką Gwdą.

 

Przy unijnym wsparciu miasto zrewitalizowało w ścisłym centrum Piły blisko sześć hektarów terenów. Powstały tutaj chodniki i ścieżki rowerowe, kładka, elementy małej architektury, miejsca piknikowe i infrastruktura służąca rodzinnej rekreacji. Z myślą o młodych mieszkańcach Piły wybudowano nowoczesną skateplazę. Jest to imponujący, bardzo nowoczesny i jeden z największych takich obiektów w Polsce, o powierzchni prawie 3,5 tys. m2. Tuż obok powstał tor do jazdy na rolkach. Wybudowano także dwa boiska do siatkówki i jedno wielofunkcyjne – do koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej. Są też urządzenia do uprawiania kalisteniki, czyli gimnastyki na drążkach na świeżym powietrzu.

 

Jeśli uważasz, że ta miejska inwestycja, podnosząca jakość życia mieszkańców, zasługuje na wygraną, głosuj już teraz.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:

 

https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2021/6/tak-sie-robi-rewitalizacje.html

 

https://www.pila.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Beata Dudzińska, prezydent Piły.
Rectangle 70
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

nikt inny w subregionie, regionie, a może i w kraju nie zrealizował tak dużej, ogólnodostępnej przestrzeni dla mieszkańców w każdym wieku. Wspólnie z młodymi ludźmi przekształciliśmy tereny w centrum miasta, które były dotąd wyłączone z użytku. Dzisiaj ta przestrzeń służy całorocznej rekreacji.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

odpowiedź na zapotrzebowanie docelowych użytkowników – dzieci, młodzieży, rodzin, które określiły swoje oczekiwania względem tej przestrzeni. Istotna była również realizacja przedsięwzięcia od strony projektowej – była to bardzo duża i wielobranżowa dokumentacja, wymagająca licznych uzgodnień, przeprowadzenia rozmaitych procedur formalno-prawnych.

Radością przy realizacji projektu było…

przywrócenie miastu dużego terenu – wspólne projektowanie, obserwowanie, jak projekt przekształca się w rzeczywistość i cieszy się popularnością wśród pilan.

Nasz największy unijny sukces to…

poczucie, że realizujemy projekty na poziomie europejskim, co umożliwiają fundusze unijne – z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, co jest wynikiem konsultacji. Wierzę jednak, że nasz największy unijny sukces, jest dopiero przed nami.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

szansą na przyspieszenie rozwoju gospodarczego, współpracę i wzajemne przenikanie kulturowe i społeczne.

Unia Europejska to dla nas…

wspólnota państw i ich mieszkańców, gwarant stabilności i rozwoju.

Po unijne środki warto sięgać…

ponieważ pomagają realizować plany i marzenia mieszkańców wsi, miasteczek i miast.

Ulubione unijne słowa to…

wspólnota, różnorodność, rewitalizacja i zrównoważony rozwój.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…

radość związana z docenieniem naszego pomysłu i okazja do promocji przestrzeni, jaką wspólnie stworzyliśmy z młodymi pilanami dla mieszkańców miasta.