
„Łączy nas… architektura i kultura”
Gmina Wierzbinek
Projekt „Modernizacja XIX – wiecznego Zabytkowego Pałacu w Wierzbinku oraz budowa ścieżki pieszo-rowerowej na terenach pokolejowych”. Nominacja za pomysł na ożywienie pałacu, który stał się prawdziwą architektoniczną perłą, a przyległy park miejscem spotkań, aktywności sportowych i życia kulturalnego.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Niegdyś po ogrodach okalających pałacyk w Wierzbinku przechadzali się członkowie rodu Chrząszczewskich. Dziś pałacowe wnętrza wypełniają rozmowy okolicznych mieszkańców. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich jedna z najpiękniejszych wielkopolskich rezydencji integruje tutejszą społeczność.
Pałac w Wierzbinku to prawdziwa architektoniczna perła. Modernizacja zabytkowej rezydencji objęła m.in. kompleksową termomodernizację: ocieplone zostały ściany zewnętrzne i wewnętrzne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Prace objęły też kotłownię, w której zainstalowano ekologiczne źródło ciepła. Pałac został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecnie, w odrestaurowanym budynku mieści się filia Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie oraz Gminny Ośrodek Kultury. Zrewitalizowany park zaś, to nie tylko centrum życia kulturalnego, ale także miejsce spacerów, rowerowych przejażdżek i spędzania wolnego czasu. Dodatkowo w ramach projektu powstała ścieżka rowerowa na zdegradowanych terenach po byłej kolejce wąskotorowej.
Oddaj głos na projekt, który pozwala historii rozkwitnąć w nowej formie.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2022/6/nowe-zycie-palacu.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Paweł Szczepankiewicz, Wójt Gminy Wierzbinek.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
jego realizacja przywróciła zabytkowi dawną świetność oraz sprawiła, że Pałac stał się ważnym miejscem życia społeczno-kulturowego. Mieści się w nim Filia Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie oraz Gminny Ośrodek Kultury, w którym odbywają się liczne zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Poza działalnością kulturową dbamy również o promowanie zdrowego stylu życia, na co niewątpliwie ma wpływ budowa ścieżek rowerowych, z których korzystają mieszkańcy w każdym wieku. Łączna długość ścieżek to ok. 30 km.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
wymiana więźby dachowej Pałacu przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych połączeń ciesielskich oraz technik ciosania zgodnych z epoką pierwotnej konstrukcji. Było to szczególnie trudne, ponieważ aż 80% oryginalnej więźby uległo degradacji.
Radością przy realizacji projektu było…
świadomość, że realizacja projektu będzie przez długie lata służyła mieszkańcom.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
odkrycie możliwości realizowania pasji, rozwoju osobistego i samodoskonalenia – tu, w miejscu naszego codziennego życia.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
rewitalizacja Spichlerza na Muzeum Okręgowe oraz inwestycje w odnawialne źródła energii.
Unia Europejska to dla nas…
wsparcie i szansa na rozwój.
Bycie Europejczykiem oznacza…
przynależność do wspólnoty opartej na takich samych wartościach.
Ulubione unijne słowa to…
wspólnota, zjednoczenie, wsparcie.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
ogromny zaszczyt, wdzięczność i motywacja do dalszego działania.