
„Łączy nas… architektura i kultura”
Gmina Zbąszyń
Projekt „Utworzenie regionalnego ośrodka edukacji kulturalnej i animacji kultury w Zbąszyniu”. Nominacja za kultywowanie tradycji koźlarskich.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
W Zbąszyniu dźwięk koźlarskich melodii od pokoleń przeplata się z rytmem codzienności. To tu powstała wyjątkowa przestrzeń – Regionalny Ośrodek Edukacji Kulturalnej i Animacji Kultury w Zbąszyniu, w którym tradycje wielkopolskich dud znalazły nowe życie.
Fundusze Europejskie były kluczowym elementem w przebudowie i rozbudowie niszczejącego budynku Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła. To placówka, która pielęgnuje dziedzictwo historyczne i kulturowe regionu zachodniej Wielkopolski. Dzięki unijnej dotacji powstał nowoczesny gmach, dostępny również dla osób z niepełnosprawnościami. Wewnętrzny dziedziniec przeznaczony został pod kameralne, letnie imprezy i wystawy plenerowe. Stary budynek przeszedł kompleksowy remont. Dzięki niemu odnowiono wszystkie pomieszczenia, wzmocniono konstrukcję dachu, wymieniono wewnętrzne instalacje. Powstała również nowa oficyna. W nowym obiekcie podziwiać można eksponaty związane z tradycją koźlarską oraz zdigitalizowane materiały dotyczące wszystkich sześciu gmin Regionu Kozła.
Jeśli Twoje serce bije w rytmie tradycji, daj się porwać dźwiękom kozła i oddaj swój głos na projekt ze Zbąszynia.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2023/1/w-zbaszyniu-dbaja-o-tradycje-regionu-kozla.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Tomasz Kurasiński, Burmistrz Zbąszynia.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
w sercu siedmiotysięcznego Zbąszynia stworzyliśmy nowoczesną, multimedialną przestrzeń kultury, która z powodzeniem konkuruje z dużymi ośrodkami miejskimi, takimi jak Poznań, Leszno czy Kalisz. Mimo kameralnej skali lokalizacji przyciągamy ponad 32 tysiące odwiedzających rocznie, co znacząco wspiera lokalną gospodarkę i buduje atrakcyjną ofertę kulturalną dla mieszkańców gminy, Regionu Kozła i powiatów ościennych. Naszą chlubą jest innowacyjny projektor multimedialny, umożliwiający interaktywne pokazy na ekranie z mgły. To pierwsze tego typu rozwiązanie w regionie. Dzięki niemu goście mogą dosłownie „dotknąć” historii i kultury regionu, wchodząc w interakcję z wyświetlanymi treściami. Połączenie lokalnej unikalności, nowoczesnych technologii oraz wyjątkowego, interaktywnego doświadczenia sprawia, że nasz projekt jest unikatowy.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
„od strony technicznej” – praca w zwartej zabudowie miejskiej wpisanej do rejestru zabytków. „Od strony formalnej” – konieczność realizacji inwestycji na podstawie dokumentacji projektowej z 2011 roku, mimo że umowę o dofinansowanie podpisano dopiero w 2020 roku.
Radością przy realizacji projektu było…
możliwość obserwowania jak ponad stuletni, zniszczony obiekt zyskuje nowe życie i staje się przestrzenią otwartą dla lokalnej społeczności.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
możliwość skorzystania z bogatej i wartościowej oferty kulturalnej Muzeum skierowanej do wszystkich mieszkańców gminy i regionu. Każdy, niezależnie od wieku, może wziąć udział w wydarzeniach promujących dziedzictwo Regionu Kozła – i nie tylko.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Nowym Dworze wraz z rozbudową sieci kanalizacji na terenie gminy. Merytorycznie obydwa projekty dzielą lata świetlne, ale… balans między rozwojem a szacunkiem dla przeszłości to klucz do harmonijnego życia i rozwoju społeczeństwa. To właśnie dzięki temu możemy iść naprzód, jednocześnie szanując i pielęgnując nasze tradycje i wartości.
Unia Europejska to dla nas…
szansa na rozwój, nadzieja na pokój i perspektywa godnych warunków życia dla wszystkich.
Bycie Europejczykiem oznacza…
budowanie wspólnej, bezpiecznej przyszłości dla kolejnych pokoleń na fundamencie tradycji i szacunku dla przeszłości.
Ulubione unijne słowa to…
zjednoczenie, solidarność, Pax Europaea.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
nie tylko docenienie ogromu pracy włożonej w modernizację muzeum, ale też promocja unikalnego dziedzictwa Regionu Kozła. Nominacja rozsławi stanowiące wizytówkę regionu barwne stroje ludowe, instrumenty ludowe – kozioł weselny, kozioł ślubny, sierszenki, mazanki i co najważniejsze – wciąż żywą muzykę koźlarską.