plebiscyt-main-banner-1360-2

„Łączy nas… architektura i kultura”

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

projekt: „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu” (WRPO 2007-2013). Nominacja za udostępnienie szerokim gremiom mieszkańców Poznania oraz przyjezdnym turystom zbiorów historycznych opowiedzianych w przystępny sposób.

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… architektura i kultura 2024

 

    • Gmina Koźmin Wielkopolski
    • Gmina Miejska Turek
    • Gmina Piła
    • Miasto Leszno
    • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
    • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Turyści chętnie odwiedzają poznański Ostrów Tumski – gród Mieszka I, gdzie wzniósł swoją pierwszą kamienną rezydencję i rozpoczął budowę najstarszej polskiej katedry, tu również mógł się odbyć jego chrzest. To historyczne miejsce, tak ważne dla dziedzictwa kulturowego kraju, ma wiele do zaoferowania. Dzięki unijnemu wsparciu powstał tu fascynujący i ultranowoczesny Rezerwat Archeologiczny Genius loci.

 

Zwiedzanie obiektu to przygoda nie tylko dla miłośników historii, ale również pasjonatów nauki i nowych technologii. W czasy sprzed tysiąca lat wprowadzają gości rezerwatu hologramy, videomaping, liczne prezentacje i sceny fabularne. Pod szklaną podłogą podziwiać możemy zachowane fundamenty renesansowych murów obronnych z XVI wieku. Ale najważniejszym bohaterem są tu oryginalne relikty umocnień wczesnopiastowskiego grodu pochodzące z X w. i zabytki archeologiczne pozyskane podczas wykopalisk.

 

Jeżeli cenisz kontakt z żywą historią opowiedzianą w nowoczesny sposób i chcesz poczuć się jak prawdziwy archeolog, nie wahaj się, oddaj głos na Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2016/nasz_region_1/files/assets/common/downloads/Nasz%20region%201-2016.pdf

 

https://nowa.muzarp.poznan.pl/

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała dr Agnieszka Stempin, Kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Rectangle 97
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

pozwala wejrzeć w głąb ziemi i doświadczać historii początków Poznania i Polski z perspektywy archeologii. To odbywająca się sześć metrów pod stopami przechodniów przygoda poznawania monumentalnych fortyfikacji piastowskich i wyjątkowych zabytków. To rezultat badań naukowych, jakie uzyskano za pomocą intrygujących technologii.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

połączenie tradycji muzealnictwa z nowoczesnością. Wyzwaniem było też przedsięwzięcie konserwatorskie – wykonanie jedynej w Europie ekspozycji oryginalnych badań archeologicznych wraz z profilami ziemnymi, które pomagają odpowiedzieć na pytanie „skąd my to wiemy?”.

Radością przy realizacji projektu było…

przywracanie pamięci o pierwszych poznaniakach – mieszkańcach grodu na Ostrowie Tumskim. Zależało nam, aby odwiedzający Rezerwat mogli poczuć emocje odkryć towarzyszące badaniom naukowym. Chcieliśmy aby nasi goście, tak jak archeolodzy, spojrzeli w oczy świadkom wielkiej historii.

Nasz największy unijny sukces to…

to inwestycje zrealizowane z udziałem środków unijnych, które przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy. Nie mniej znaczącydoprowadzenie do zrealizowania budowy Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, a także ekspozycji palatium Mieszka I – najstarszej budowli pałacowo-sakralnej w Polsce, po ponad ośmiu dekadach od pierwszych badań wyspy katedralnej.m osiągnięciem są nasze serdeczne i ciągle żywe kontakty z miastami partnerskimi, wzajemna współpraca, pomoc oraz wymiana doświadczeń.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

otwarciem granic dla nauki i wielu cennych badań interdyscyplinarnych i interregionalnych, a także szerokiej współpracy międzynarodowej.

Unia Europejska to dla nas…

otwarcie możliwości ukazania kultury i sztuki naszego kraju w świecie, powstanie wielu ważnych instytucji promujących te wartości oraz możność poznawania innych regionów Europy.

Po unijne środki warto sięgać…

dają możliwość realizacji wielu cennych inicjatyw dotyczących zachowania naszego dziedzictwa kulturowego, jego popularyzacji i udostępniania szerokiemu gronu odbiorców.

Ulubione unijne słowa to…

zjednoczona w różnorodności

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…

wyróżnienie i docenienie wysiłku wielu pokoleń archeologów, ich pasji badawczej oraz działań popularyzatorskich. Dzięki nim wiedza o historii początków państwa polskiego jest coraz bardziej precyzyjna i może być przekazywana w nowoczesny i atrakcyjny sposób.