
„Łączy nas… nauka”
Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Wielkopolskie Centrum Onkologii
Projekt: „Budowa i walidacja stanowiska generującego wiązkę elektronów o ultra wysokiej mocy dawki (FLASH RT)”. Nominacja za zbudowanie akceleratora AQUARE FLASH (RT), który jest pierwszym tego rodzaju urządzeniem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, wspierającym leczenie nowotworów.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
W walce z jednym z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku – nowotworami – niezbędna jest nowoczesna technologia. Choć medycyna rozwija się dynamicznie, wciąż poszukujemy nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia. Takich rozwiązań szukają także lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego we współpracy z naukowcami Narodowego Centrum Badań Jądrowych, którzy opracowali stanowisko generujące wiązkę elektronów o ultrawysokiej mocy dawki (FLASH RT).
Klasyczna radioterapia to codzienne, około 15-minutowe zabiegi, powtarzane przez kilka tygodni. Choć dają szansę na wyleczenie, wiążą się ze skutkami ubocznymi, często trudnymi do zniesienia dla pacjentów. Radioterapia FLASH to nowatorska metoda, która pozwala podać wymaganą dawkę w ułamku sekundy. Terapia jest nie tylko skuteczna, lecz także umożliwia oszczędzenie zdrowych tkanek. Stworzony w ramach projektu system pozwala na zastosowanie tej technologii. Choć znajduje się jeszcze na etapie badań, już dziś daje ogromną nadzieję pacjentom onkologicznym.
Jeśli doceniasz niezwykłe wynalazki ratujące ludzkie zdrowie i życie, oddaj swój głos na projekt NCBJ i WCO.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://funduszeue.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2025/6/blyskawica-w-nowotwory.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonałą okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada dr inż. Bartosz Pawałowski, Kierownik Pracowni Dozymetrii Aparatury Medycznej WCO.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
jako jedyni w Polsce i nieliczni na świecie zbudowaliśmy stanowisko do napromieniania z wykorzystaniem efektu FLASH. Jest to technologia podawania dawek promieniowania w czasie krótszym niż 0,1 sekundy. To przełomowa koncepcja w radioterapii, która może pozwolić na bardziej bezpieczne leczenie nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
precyzyjne określenie zakresu parametrów pracy urządzenia, które umożliwiają osiągnięcie efektu FLASH. Chodzi tu przede wszystkim o znalezienie odpowiedniego połączenia liczby impulsów, ich długości, częstotliwości oraz mocy wiązki, tak by dawka została podana w czasie krótszym niż 0,1 sekundy — a jednocześnie z zachowaniem pełnej kontroli nad bezpieczeństwem i stabilnością procesu.
Radością przy realizacji projektu było…
możliwość tworzenia czegoś naprawdę przełomowego — rozwiązania, które może w przyszłości znacząco poprawić skuteczność i bezpieczeństwo leczenia nowotworów. Ogromną satysfakcję dawała też ścisła współpraca zespołu ludzi z różnych dziedzin — fizyki medycznej, inżynierii i onkologii — którzy z wielkim zaangażowaniem dążyli do wspólnego celu.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
szansa uczestniczenia w projekcie wykraczającym poza standardowe schematy pracy i dającym realne poczucie wpływu na przyszłość medycyny. Praca nad technologią FLASH pozwoliła nam zdobyć unikalne doświadczenia, rozwinąć nowe kompetencje i zmierzyć się z wyzwaniami, które wcześniej wydawały się odległe lub czysto teoretyczne.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
wdrożenie technologii FLASH do rutynowej praktyki klinicznej oraz opracowanie skutecznych strategii leczenia nowotworów o najgorszym rokowaniu. Chcemy, by innowacyjne podejście, nad którym pracujemy, mogło w przyszłości pomóc pacjentom, dla których obecne terapie są niewystarczające.
Unia Europejska to dla nas…
partner w innowacji, dzięki któremu możemy realizować ambitne projekty poprawiające jakość życia pacjentów.
Bycie Europejczykiem oznacza…
współtworzenie wspólnoty opartej na wiedzy, solidarności i wspólnym dążeniu do lepszej przyszłości.
Ulubione unijne słowa to…
innowacja, rozwój, partnerstwo, przyszłość, zdrowie.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
zaszczyt i motywacja do dalszej pracy — cieszy nas, że nasze działania są dostrzegane i doceniane.