
„Łączy nas… społeczna misja”
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Projekt „Wspomaganie preadopcji i postadopcji kluczem do udanej adopcji”. Nominacja za kompleksowe wsparcie rodzin adopcyjnych, dających szanse na budowanie trwałych i bezpiecznych więzi rodzinnych.
Głosowanie rozpocznie się 17 września 2025 r.
o godzinie 8:00.
Zanim w życiu dziecka pojawi się nowy dom, a w sercu rodziny nowa miłość, trzeba przejść drogę pełną pytań, często obaw, emocji i nadziei. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu zapewnia niezwykle ważne wsparcie dla tych, którzy decydują się na adopcję i dla tych, którzy na nią czekają.
Pomoc opiera się na pracy Opiekuna Rodzin Adopcyjnych, który diagnozuje potrzeby, opracowuje indywidualny plan wsparcia, a następnie odbywa wizyty domowe. W zależności od sytuacji, może zlecać konkretne formy pomocy. Rodzice adopcyjni korzystać mogą również z poradnictwa, rozmów wspierających, szkoleń z zakresu wychowania, psychoedukacji oraz grup wsparcia. Dla chętnych organizowane są też konferencje, wykłady i pikniki integracyjne.
Oddaj głos na projekt, który daje dzieciom nie tylko bezpieczny start, ale i czułe towarzyszenie na każdym etapie ich życiowej drogi.
Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2025/4/ukochane-nie-adoptowane.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Jolanta Kopińska, Zastępczyni Dyrektora ds. Adopcji w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
wspiera rodziny na każdym etapie procesu adopcyjnego. Łączy profesjonalną pomoc z empatycznym podejściem do potrzeb dzieci i rodziców. Realnie zwiększa szanse na trwałą i udaną adopcję. Uczestnicy uzyskują wsparcie Opiekuna Rodzin Adopcyjnych – to nowość w systemie pomocy społecznej. Projekt poprawia również dostępność usług specjalistycznych.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
wzbudzenie zaufania beneficjentów, by pozwolili nam wejść w środowisko rodzinne i szczerze rozmawiali o swoich trudnościach. Ważne jest dla nas, aby realizować projekt elastycznie i na bieżąco dostosowywać się do potrzeb uczestników.
Radością przy realizacji projektu było…
świadomość, że wspieramy dużą grupę osób, która do tej pory pozostawała bez fachowej pomocy specjalistów zorientowanych w tematyce okołoadopcyjnej. Cieszymy się, gdy nasze wsparcie realnie poprawia jakość życia rodzin.
Największą zmianą w życiu naszego zespołu było…
coś innego: specjalistyczna diagnoza dziecka, pomoc Opiekuna Rodzin Adopcyjnych, udział w grupach wsparcia czy poznanie osób z podobnymi doświadczeniami. Dla zespołu projektowego to głębsze rozumienie wyzwań, z jakimi mierzą się rodziny adopcyjne.
Nasze kolejne przedsięwzięcia/marzenia to…
powstanie w Polsce zawodu Opiekuna Rodzin Adopcyjnych, który w każdym ośrodku adopcyjnym wsparłby rodziny po przysposobieniu.
Unia Europejska to dla nas…
źródło wsparcia i szansa na realizację projektów, które mają realny wpływ na poprawę życia społecznego. Dzięki niej rozwijamy nowe inicjatywy dla tych, którzy wcześniej nie otrzymywali adekwatnej pomocy – w naszym przypadku: rodzin adopcyjnych.
Bycie Europejczykiem oznacza…
otwartość na innych, gotowość do dialogu i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości, zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują pomocy. To szukanie nowych rozwiązań i odwaga, by pokazać inną drogę.
Ulubione unijne słowa to…
wsparcie, dzięki któremu nasz projekt może zaopiekować się rodzinami adopcyjnymi, wspólnota, bo razem możemy osiągnąć więcej i rozwój, aby codziennie doskonalić siebie i przez to zmieniać świat na lepszy.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
wyróżnienie i radość z dostrzeżenia naszej pracy, ale też szansa na szersze dotarcie do potrzebujących rodzin.