„Łączą nas… badania i rozwój”
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna
projekt: „Wzmocnienie potencjału badawczego Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technologii Drewna wspierającego zrównoważony rozwój budownictwa drewnianego, przemysłu drzewnego i meblarstwa” (WRPO 2014-2020). Nominacja za stworzenie nowoczesnej bazy badawczej w zakresie budownictwa drewnianego i meblarstwa.
Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.
Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… badania i rozwój 2024
- Collegium da Vinci
- Port Lotniczy Poznań-Ławica
- Powiat wrzesiński
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna
- Wielkopolskie Centrum Onkologii
Sieć Badawcza Łukasiewicz to znane i cenione w Polsce i na świecie instytuty zrzeszające najlepszych naukowców i inżynierów. Ich nowatorskie rozwiązania przyczyniają się do osiągania przewagi konkurencyjnej w biznesie. Sieć prowadzi szerokie projekty badawczo-rozwojowe i realizuje własne badania nieustannie otwierając się na wszystko co nowe. Wśród licznych zainteresowań naukowców znalazł się również przemysł drzewny, czego efektem jest projekt polegający na rozwoju Instytutu Technologii Drewna (obecnie Poznańskiego Instytutu Technologicznego).
Unijna dotacja pozwoliła zmodernizować infrastrukturę badawczą, która umożliwiła realizację badań, w tym starzeniowych i środowiskowych, różnorodnych materiałów i wyrobów drzewnych, wykorzystywanych w budownictwie czy meblarstwie. Prowadzone w instytucie badania stały się między innymi podstawą do tworzenia nowoczesnych, bezpiecznych i zdrowych wyrobów budowlanych oraz mebli. Ponadto projekt pozwolił na stworzenie nowoczesnej bazy badawczej w zakresie badań ukierunkowanych na wytwarzanie i atestację biopaliw stałych i stałych paliw wtórnych.
Jeśli cenisz wizjonerstwo i dbałość o środowisko naturalne, głosuj na projekt Sieci Badawczej Łukasiewicz.
O nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule: https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2019/3/gotowi-na-wyzwania.html
O funduszach przy kawie
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Magdalena Witczak, Zastępca Dyrektora Centrum Badań Laboratoryjnych, Kierownik Laboratorium Badań Środowiskowych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…
dał nam możliwość stworzenia laboratorium, w którym prowadzimy kompleksowe badania wyrobów i materiałów drzewnych wykorzystywanych w budownictwie drewnianym i meblarstwie. Projekt wzmocnił nasz potencjał naukowo-badawczy. Docenili to klienci, którzy mogą wszystkie badania przeprowadzić w naszym laboratorium.
Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
remont nieużywanego od wielu lat budynku, który przekształciliśmy w laboratorium palności, a także koordynacja wszystkich zespołów zaangażowanych w projekt.
Radością przy realizacji projektu było…
stworzenie nowego laboratorium wyposażonego w nowoczesny sprzęt, którego wcześniej nam brakowało. Naukowcy są pod tym względem jak dzieci, które dostają nowe zabawki.
Nasz największy unijny sukces to…
dziesiątki projektów, które zrealizowaliśmy lub realizujemy z partnerami z całej Europy, a finansowanych z unijnych środków.
Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…
otwarciem na nowe możliwości współpracy międzynarodowej. Dało nam też poczucie, że jesteśmy pełnoprawnym partnerem w europejskiej rodzinie naukowo-badawczej.
Unia Europejska to dla nas…
szansa, i naturalne środowisko pracy. Nauka nie zna granic, a dzięki wejściu Polski do Unii także te formalne zostały zniesione. Międzynarodowe projekty mają moc i faktycznie zmieniają rzeczywistość.
Po unijne środki warto sięgać…
ponieważ to szansa na rozwój. Nie tylko nasz, ale także instytucji i firm, z którymi pracujemy, a pośrednio całej gospodarki.
Ulubione unijne słowa to…
Horyzont Europa.
Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…
radość, że doceniono nasz projekt inwestycyjny i szansa na większą rozpoznawalność naszego Instytutu.