plebiscyt-main-banner-1360-2

Łączą nas… badania i rozwój”

Wielkopolskie Centrum Onkologii

projekt: „Rozwój metod chirurgii robotowej w Wielkopolsce” (WRPO 2014-2020). Nominacja za działania na rzecz ratowania zdrowia i życia mieszkańców Wielkopolski i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie chirurgii małoinwazyjnej.

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… badania i rozwój 2024

 

  • Collegium da Vinci
  • Port Lotniczy Poznań-Ławica
  • Powiat wrzesiński
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii

Najnowocześniejsze ośrodki onkologiczne wyróżniają się innowacyjnymi metodami leczenia, interdyscyplinarnym zespołem specjalistów i wyjątkowym podejściem do pacjentów. W Polsce mamy takie placówki. Wśród nich jest Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu, które rocznie pomaga tysiącom pacjentów, także w swoich ośrodkach zamiejscowych w Pile i Kaliszu.

 

Do ratowania życia i zdrowia chorych onkologicznie pacjentów wielkopolska placówka wykorzystuje nowoczesne technologie chirurgii małoinwazyjnej. Przykładem jest robot Da Vinci, który w szpitalu pracuje od 2018 roku. To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie medycznych systemów robotowych na świecie, wspomagający operacje chirurgiczne. Wyróżnia go niezwykła precyzja, mała inwazyjność oraz intuicyjność. System wykorzystywany jest do najtrudniejszych zabiegów z zakresu ginekologii i laryngologii oraz chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego.

 

Głosując na projekt Wielkopolskiego Centrum Onkologii wspierasz inwestycje, które znacząco zmieniają możliwości medycyny, dając onkologicznym pacjentom szanse na nowoczesne leczenie z zachowaniem dobrej jakości życia.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2018/7/fundusze-na-uslugach-medycyny.html

 

wco.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada dr hab. n. med. Witold Kycler, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Przewodu Pokarmowego Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu.
Rectangle 96
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

możemy dzięki niemu zaoferować pacjentom nowe możliwości efektywnego, skutecznego i precyzyjnego leczenia onkologicznego przy optymalizacji jakości ich życia. WCO było pierwszym w Polsce ośrodkiem onkologicznym, który uzyskał możliwość wdrożenia tej technologii do codziennej praktyki w chirurgii onkologicznej, ginekologii i laryngologii onkologicznej.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

oswojenie się ze środowiskiem pracy robota, które na początku wydawało się trudne do zrozumienia i pokonanie barier pozwalających na pełne wykorzystanie jego możliwości. Wdrożenie nowej technologii do codziennej pracy wymagało zaangażowania oraz pracy we wszystkich aspektach organizacyjnych i sprzętowych WCO. Zaistniała konieczność przebudowy sali operacyjnej, przeszkolono cały personel medyczny do pracy z nowym systemem.

Radością przy realizacji projektu było…

przeprowadzenie pierwszej operacji przy wykorzystaniu robota chirurgicznego, co zdecydowanie podwyższyło jakość leczenia chirurgicznego. Rozwijana przez nas chirurgia małoinwazyjna oparta o laparoskopię poprzez minimalny dostęp operacyjny, została poszerzona o nowe możliwości technicznego wykonywania operacji w trudnym, wąskim polu operacyjnym w zaawansowanych nowotworach np.: położonych w miednicy. W chirurgii jelita grubego niejednokrotnie pozwala na zachowanie zwieraczy i uniknięcie stałej stomii przez pacjenta.

Nasz największy unijny sukces to…

dofinansowanie medycyny w innowacyjnych obszarach pozwalających na wyrównywanie szans pacjentów w Polsce, na równorzędny dostęp do nowoczesnych terapii stosowanych standardowo w Europie. To również szansa na rozwój zawodowy lekarzy w Polsce.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

wielkim szczęściem. W chwili wejścia do Unii był to proces polityczno-gospodarczy, który wydawało się, że nie dotyczył nas bezpośrednio. Teraz każdy mieszkaniec naszego kraju, po wielu latach inwestycji unijnych, poprawiających jakość życia w Polsce, bezpośrednio korzysta z ich efektów. Dotyczy to również ochrony zdrowia – od inwestycji w profilaktykę po finansowanie zaawansowanych innowacyjnych projektów, takich jak projekt rozwoju robotyki.

Unia Europejska to dla nas…

możliwości rozwoju oraz wdrażania rozwiązań, które służą naszym pacjentom. To także otwarta droga do wzmacniania kompetencji lekarzy i specjalistów, którzy poprzez swoją wiedzę i doświadczenie przyczyniają się do podnoszenia jakości leczenia onkologicznego, także przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak robot chirurgiczny.

Po unijne środki warto sięgać…

ponieważ pomagają wdrażać opiekę nad pacjentem na najwyższym poziomie. Misją WCO jest leczenie chorób nowotworowych, przy zastosowaniu nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, zapewniających komfort i godność pacjenta. Możemy tę misję efektywniej realizować, dzięki inwestycjom w sprzęt oraz rozwój kadry medycznej, korzystając właśnie m.in. ze środków unijnych.

Ulubione unijne słowa to…

zjednoczenie, jedność, radość (Oda do radości), wspólnota, różnorodność – słowa, które odzwierciedlają naszą troskę o zdrowie pacjentów. W swojej działalności również nimi się kierujemy, oferując pacjentom kompleksowe i spersonalizowane leczenie („zjednoczenie w różnorodności” – każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia) oraz dbałość o komfort (zapewnienie dobrostanu rozumianego jako jakościowe życie w trakcie i po leczeniu onkologicznym).

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…

to ogromne wyróżnienie i docenienie zaangażowania ponad tysiąca osób, pracujących w WCO. Codziennie, cały Zespół wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspierać każdego pacjenta z osobna. Stale rozwijamy się, poszerzamy możliwości leczenia. Jesteśmy blisko naszych pacjentów, poprzez ośrodki w Kaliszu i Pile, a w niedalekiej przyszłości w Lesznie. Dziękujemy za zaufanie i nominację.