„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Rokietnica

Projekt: „Rozbudowa Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy”.
Nominacja za stworzenie miejsca przyjaznego uczniom, nowoczesny design i nowatorskie rozwiązania przyjazne środowisku.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy (dawne Gimnazjum im. Noblistów) to jedna z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych w regionie. Rozbudowa szkoły i szeroko zakrojone prace możliwe były dzięki unijnej inwestycji.

Nowy budynek ma formę zwartej, nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Przylega do „starej” szkoły bezpośrednio poprzez oszklony łącznik. Mieści się tu dwanaście sal lekcyjnych. Wszystkie zostały doposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny i multimedialny. W szkole zastosowano wiele rozwiązań służących środowisku. Gmach ogrzewany jest proekologicznym źródłem ciepła – gazem ziemnym, wyposażony jest też w instalację odzyskiwania ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Część wód z opadów gromadzona jest w specjalnym zbiorniku, a następnie wykorzystywana do podlewania trawników.

 

Placówka została wyróżniona w konkursie PLGBC Green Building Award 2017 organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

 

Czy zostanie wyróżniona także w naszym plebiscycie? Twój głos zdecyduje.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Edukacja na miarę potrzeb”.

 

rokietnica.pl

O funduszach przy kawie

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, nieco mniej oficjalnej, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała Danuta Potrawiak, Sekretarz Gminy Rokietnica.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

budynek wyposażony jest w instalację odzyskiwania ciepła oraz panele fotowoltaiczne, co znacznie ogranicza emisję szkodliwych substancji. Część wód opadowych gromadzona jest w specjalnym zbiorniku i jest wykorzystywana do podlewania trawników oraz spłukiwania toalet. Nowa placówka została wyróżniona w konkursie PLGBC Green Building Council oraz otrzymała II nagrodę w kategorii „Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego”. W planach jest dalsza rozbudowa obiektu, o kolejną część tzw. „Skrzydło Pasji”, która umożliwi uczniom szerokie rozwinięcie zainteresowań.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

rozbudowa szkoły w trakcie trwającego roku szkolnego oraz scalenie obydwu budynków.

Radością przy realizacji projektu było to…

świadomość, że uczniowie będą mogli uczyć się w komfortowej, nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni zrealizowanej w nietuzinkowym designie, a otrzymany sprzęt zwiększy skuteczność kształcenia i tym samym pomoże im zrealizować marzenia o przyszłości.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

rezygnacja ze zmianowości zajęć, oddanie do użytku jednej z najnowocześniejszych placówek w regionie, wygodnej zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, wyposażonej w wiele sprzętów wspomagających nauczanie, ale także wypoczynek pomiędzy lekcjami. Przestrzenne klasy, szerokie korytarze dają korzystającym swobodę ruchu. Dzięki budowie wielkiej wiaty rowerowej, umożliwiono ekologiczny dojazd do szkoły. Codzienne obcowanie z nowinkami technologicznymi, wspierającymi ochronę środowiska (fotowoltaika, zbiornik na deszczówkę i wykorzystanie wody szarej).

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

„Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej Gminy Rokietnica”, „Węzeł przesiadkowy Rokietnica”, „Fabryka Ekologów – edukacyjne laboratorium w Szkole Podstawowej w Cerekwicy w ramach zadania pn. Budowa Szkoły Podstawowej w Cerekwicy”.

Unia Europejska to dla nas…

wspólnota ludzi, którzy mają podobne cele i wartości, dla których ważny jest rozwój, pokój i równy dostęp do zasobów, takich jak bezpieczeństwo, surowce czy nauka.

Bycie Europejczykiem oznacza…

przedstawianie wysokiego poziomu człowieczeństwa, poczucie odpowiedzialności za siebie, swoje państwo i pozostałych członków Unii Europejskiej. Pracę nad świadomością obywateli Unii, walkę z dyskryminacją.

Ulubione unijne słowa to…

wspólnota, rozwój, postęp, wartości, tolerancja, praworządność.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

wyróżnienie i dowód na docenienie naszych działań, starań i chęci ciągłego ulepszania naszej małej ojczyzny.