„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Zduny

Projekt: Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych w Zdunach. Nominacja za spektakularną rewitalizację Kaflarni i przywrócenie pamięci o dawnej sztuce rzemiosła.

Spektakularny przykład uratowanego przed zniszczeniem industrialnego dziedzictwa regionu znajdziemy w Zdunach. Tamtejsza Kaflarnia, w której przez dekady produkowano kafle, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich przemieniła się w nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne.

 

Sercem obiektu jest odnowiona manufaktura. W części wystawienniczo-muzealnej oglądać można stare piece żeliwne, a także stare kafle. Prezentowane są również prace, które powstały w trakcie plenerów ceramicznych. W miejscu, w którym kiedyś składowano surowce potrzebne do produkcji kafli, utworzono małe kino społecznościowe. Jest też nowoczesna sala audytoryjna, a także bursa z częścią mieszkalną dla artystów. W odrestaurowanym zakładzie swoje miejsce znalazły też organizacje pozarządowe i Cech Zdunów.

 

Miejsce, które integruje lokalną społeczność i przywraca pamięć o dawnym rzemiośle, zasługuje na Twój głos.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule: REPORTAŻ: Nowe życie fabryki z kafla

 

zduny.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedział Tomasz Chudy, Burmistrz Zdun.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

łączy troskę o dziedzictwo i tradycje ziemi zdunowskiej z nowoczesnością, dbałością o przyszłość i rozwój małej ojczyzny. Uratowaliśmy zabytkową strukturę budynków Starej Kaflarni wraz z częścią urządzeń manufaktury i przeznaczyliśmy ten obiekt do edukacji i międzypokoleniowych działań kulturalnych. To również znaczący ślad niegdysiejszej obecności w Wielkopolsce narodowości niemieckiej. W Starej Kaflarni będzie się zaczynał miejski szlak turystyczny „Śladami dawnych niemieckich mieszkańców Zdun”. Teraz odbywają się tu imprezy kulturalne, zajęcia edukacyjne, plenery artystyczne. Siedziby mają organizacje pozarządowe i nasz Ośrodek Kultury.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

przetrwać czas covidu. Okres pandemii znacznie wydłużył realizację projektu. W pewnym okresie przerwano prace z powodu choroby pracowników wykonawcy. W wyniku blokady Kanału Sueskiego gwałtownie wzrosły ceny materiałów budowlanych. Niełatwo również było przekonać część członków Rady Miejskiej Zdun.

Radością przy realizacji projektu było to…

wspólne planowanie funkcji poszczególnych elementów i pomieszczeń z przyszłymi użytkownikami Starej Kaflarni i późniejsze obserwowanie, jak są one realizowane. Od 2008 r. w tym miejscu odbywają się plenery ceramiczne. W konsultacjach na temat rewitalizacji wzięli udział artyści uczestniczący w tych plenerach, lokalne organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

uzyskanie przestrzeni do różnorodnych działań, zarówno plenerowych, na dziedzińcu Kaflarni, jak i wewnątrz pomieszczeń. Na przykład audytorium jest pierwszym tego typu pomieszczeniem w gminie. Dziedziniec Kaflarni jest zamknięty z jednej strony sceną plenerową. To znakomite miejsce do organizacji rozmaitych pikników czy koncertów lokalnych artystów.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

odrestaurowanie i próba uruchomienia urządzeń do wytwarzania kafli do celów pokazowych. Doposażanie obiektu w urządzenia, które ułatwią jego codzienne funkcjonowanie. Na terenie Starej Kaflarni funkcjonuje obiekt mieszkalny, którego standard chcielibyśmy podnieść. Wiąże się to z wyposażeniem go w wygodne umeblowanie i odpowiedni wystrój. Chcemy także wyposażyć Kaflarnię w kolejne systemy audio i video.

Unia Europejska to dla nas…

szansa na likwidację zapóźnień cywilizacyjnych narastających przez lata. Także na rozwój i zmiany związane z zagrożeniami klimatycznymi i energetycznymi. Szansa na krzewienie tolerancji, szacunek dla inności i obronę praworządności. Ponadnarodowa obrona wartości europejskich. Unia Europejska to pieniądze, ale nie tylko, to także gwarancja przynależności do cywilizacji zachodu. To również gwarancja bezpieczeństwa i współpracy w występowaniu rozmaitych kryzysów. To otwarte granice i swobodny przepływ potencjałów poszczególnych państw.

Bycie Europejczykiem oznacza…

szanowanie drugiego człowieka. Odważne stawanie w prawdzie, zwalczanie nietolerancji i ksenofobii. Nazywanie rzeczy po imieniu bez kunktatorstwa. Walka z niesprawiedliwością i przemocą na świecie. A ostatnio szczególne wspieranie Ukrainy w obronie przed napaścią Rosji i dbanie o ekologię.

Ulubione unijne słowa to…

koszty kwalifikowalne, grupy defaworyzowane, interesariusze.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

zaszczyt i honor, ale także szansa na promocję gminy i Starej Kaflarni w województwie, co współgra z naszymi planami wyniesienia tego obiektu na wyższy poziom i jego trwałą widoczność regionie.