„Łączy nas… architektura i kultura”

Miasto Puszczykowo

Projekt: Rewitalizacja willi „Mimoza” na cele społeczno-kulturalne”. Nominacja za udaną rewitalizację willi „Mimoza” i stworzenie przestrzeni do społecznej aktywności mieszkańców.

Ratowanie zabytków nie jest ani proste, ani tanie. Dzięki ogromnemu wysiłkowi samorządu Puszczykowa, przepiękna Willa Mimoza, której powstanie datuje się na schyłek XIX wieku, odzyskała dawny blask i dziś jest prawdziwą perłą miejscowości.

 

Zaniedbywany przez wiele lat budynek był w naprawdę fatalnym stanie. Dzięki unijnemu wsparciu wymieniono strop, dzięki czemu udało się ustabilizować konstrukcję obiektu. Wyremontowano dach, odbudowano kopułę pokrytą miedzianą blachą, przywrócono świetność zabytkowym elewacjom. Gruntowny remont przeszły także wnętrza willi.

 

Dziś obiekt zarządzany jest przez Bibliotekę Miejską Centrum Animacji i Kultury. Odbywają się tutaj wystawy, koncerty, spotkania, warsztaty i wykłady, a także zajęcia taneczne, gimnastyczne czy nawet… treningi karate. Miejsce służy mieszkańcom, bez względu na ich wiek czy zainteresowania.

 

Jeśli cenisz sobie dbałość o tradycje i kulturę, to już teraz zagłosuj na projekt Puszczykowa.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule: Willa Mimoza od nowa

 

www.biblioteka.iq.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała Danuta Mankiewicz, dyrektor Biblioteki Miejskiej i Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie.
Nasz projekt jest wyjątkowy bo…

z zapomnianego i opuszczonego budynku, od którego każdy odwracał wzrok, stworzyliśmy perełkę architektury, nową wizytówkę miasta. Powstało miejsce rozpoznawalne nie tylko wśród mieszkańców, ale także takie, którym inspirują się okoliczne gminy. Willa Mimoza to kawałek historii Puszczykowa, który w końcu odzyskał swój blask.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

zachowanie budynku. Lata zaniedbań znacząco naruszyły jego konstrukcję. Gdyby nie środki unijne, uratowanie tej pięknej willi byłoby po prostu niemożliwe.

Radością przy realizacji projektu było to…

odkrywanie zapomnianych detali, które zniknęły gdzieś pod prowizorycznymi remontami. Ale również (jeśli nie przede wszystkim) historie dawnych mieszkańców obiektu, którzy nie tylko w trakcie realizacji, ale już kilka lat po zakończeniu projektu nadal przychodzą i dzielą się swoimi wspomnieniami.

Największą zmianą w życiu naszego zespołu była…

wyjście z kulturą ponad ziemię. Do tej pory, przez wiele lat, centrum kultury mieściło się w przyziemiu jednej ze szkół. Na uboczu, zepchnięte w kąt, poza zasięgiem wzroku. Teraz, przy głównej ulicy, w przepięknej willi, nie sposób nas nie zauważyć. I to się przekłada na liczbę osób korzystających z naszej oferty.

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…

ciągły rozwój i wzbogacanie oferty kulturalnej w Puszczykowie. Nowe wydarzenia, nowe warsztaty, prelekcje – w Centrum Animacji Kultury w naszej pięknej Willi Mimoza wszystko jest teraz możliwe.

Unia Europejska to dla nas…

wsparcie, możliwość rozwoju i poczucie wspólnoty.

Bycie Europejczykiem oznacza…

bycie wolnym, tolerancyjnym, posiadającym bogactwo kulturowe i historyczne na wyciągnięcie ręki.

Ulubione unijne słowa to…

motto Unii – „Zjednoczona w różnorodności”.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…

radość i przywilej. To znak, że ciężka praca wszystkich osób, które przyczyniły się to uratowania tego budynku i stworzenia miejsca tętniącego życiem, została doceniona.