plebiscyt-main-banner-1360-2

Łączą nas… badania i rozwój”

Port Lotniczy Poznań-Ławica

projekt: „Poprawa efektywności energetycznej Portu Lotniczego Poznań-Ławica w oparciu o własną zieloną energię” (WRPO 2014-2020). Nominacja za unikalne przedsięwzięcie zmierzające do redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego oraz innowacyjne podejście wpisujące się w ideę Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… badania i rozwój 2024

 

  • Collegium da Vinci
  • Port Lotniczy Poznań-Ławica
  • Powiat wrzesiński
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii

Lotnisko Poznań-Ławica, położone około 7 km od centrum stolicy Wielkopolski, to jeden z najstarszych portów lotniczych w kraju. W 2023 roku odprawiono stąd blisko 2,8 mln pasażerów. Obiekt stale się rozwija, m.in. wprowadzając nowe połączenia lotnicze oraz inwestując w infrastrukturę zgodnie ze światowymi trendami, zrównoważonym podejściem i troską o środowisko naturalne.
Na początku 2024 roku poznański port lotniczy zakończył budowę własnej farmy fotowoltaicznej. Wytwarzana przez nią energia pozwala na uniezależnienie się od tradycyjnych i zewnętrznych źródeł oraz redukcję kosztów zużycia prądu o około 40%. To jednak nie wszystko, ponieważ w budowie jest również instalacja umożliwiająca poddawanie wody opadowej procesowi elektrolizy, w celu wytworzenia „zielonego” wodoru, co pozwoli na zmniejszenie śladu węglowego i poważnie przyczyni się do ochrony środowiska. To absolutnie pionierskie rozwiązania w skali kraju.

 

Jeśli wspierasz innowacyjne działania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego, głosuj na projekt Lotniska Poznań-Ławica.

 

poznanairport.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Rectangle 109
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

nikt takiego projektu, na taką skalę i w podobnych warunkach jeszcze nie zrealizował w ramach działających w Polsce lotnisk.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

uzyskanie koniecznych zgód związanych z inwestycją prowadzoną na terenie strefy zastrzeżonej, zlokalizowanej w bliskiej odległości od płaszczyzn dróg startowych portu lotniczego. A to stanowiło o unikatowości całego projektu.

Radością przy realizacji projektu było…

zobaczyć światło słoneczne padające na naszą nową fotowoltaiczną infrastrukturę i pierwsze włączenie przepływu zielonej energii do Portu.

Nasz największy unijny sukces to…

wielopłaszczyznowy rozwój infrastruktury w ramach projektów na Euro 2012.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

otwarciem na nowe możliwości rozwoju lotniska i szansą na poszerzenie oferty podróżowania dla mieszkańców regionu.

Unia Europejska to dla nas…

standard funkcjonowania w ramach oferowania podróży lotniczych i nieoceniona okazja wsparcia rozwoju.

Po unijne środki warto sięgać…

ponieważ w innych okolicznościach takie środki byłyby niedostępne i można dzięki nim skuteczniej konkurować na rynku.

Ulubione unijne słowa to…

wspólne niebo.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…

zauważenie naszego nowoczesnego spojrzenia na zrównoważony rozwój w tak specyficznej branży, jak porty lotnicze.