plebiscyt-main-banner-1360-2

„Łączy nas… architektura i kultura”

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

projekt: „Małe kino społecznościowe szansą na rozwój zasobów kulturalnych województwa wielkopolskiego” (WRPO 2014-2020). Nominacja za popularyzację idei oglądania filmów w małych miejscowościach.

Głosowanie została zakończone.
Serdecznie dziękujemy za oddane głosy.

Wyniki plebiscytu w kategorii – Łączą nas… architektura i kultura 2024

 

  • Gmina Koźmin Wielkopolski
  • Gmina Miejska Turek
  • Gmina Piła
  • Miasto Leszno
  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
  • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Kino to emocje, kino to życie. Filmy oglądane na dużym ekranie dostarczają jednak nie tylko rozrywki, ale też pozwalają twórczo się rozwijać i poszerzać horyzonty. W Wielkopolsce w ostatnich latach przybyło 17 kin społecznościowych, gdzie w kameralnej atmosferze oglądać można zarówno kasowe hity, jak i niszowe propozycje kina artystycznego.

 

Wielkopolski projekt jest twórczym rozwinięciem idei „Kin za Rogiem”. Dzięki niemu powstała sieć multimedialnych sal zaadaptowanych do funkcji kameralnego kina, tworzonych w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, a nawet remizach strażackich. Z dostępnej biblioteki filmowej, liczącej blisko tysiąc tytułów i stale powiększanej, mieszkańcy mogą wybrać to, co sami chcą zobaczyć.

 

Jeśli uważasz, że projekt przywracający modę na oglądanie filmów na dużym ekranie w małych miasteczkach i wsiach, zasługuje na uznanie, głosuj już teraz.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule:
https://wrpo.wielkopolskie.pl/e-biuletyn/2020/8/idz-do-kina-jest-za-rogiem.html

 

http://www.sgipw.wlkp.pl

O funduszach przy kawie

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiada Tomasz Telesiński, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Rectangle 58
Nasz projekt jest wyjątkowy, bo…

daje szasnę mieszkańcom mniejszych wielkopolskich miejscowości na skorzystanie z dóbr kultury bez konieczności wyjazdu do dużych miast. Dostęp do ciekawych pozycji kinowych mają na wyciągnięcie ręki. Małe kina społecznościowe to również miejsca spotkań z ciekawymi ludźmi, integracji mieszkańców i sposób na spędzenie czasu w gronie najbliższych.

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…

skoordynowanie procesu powstawania 17 kin w jednym czasie oraz obawa, że coś może nie pójść po naszej myśli. Na szczęście współpraca z partnerami przebiegała bardzo dobrze.

Radością przy realizacji projektu było…

przyglądanie się powstawaniu kolejnych sal kinowych w regionie, zainteresowanie lokalnych społeczności oraz ciekawe pomysły animatorów zachęcające mieszkańców do skorzystania z oferty obiektów. Kreatywność pracowników kin jest w tym zakresie ogromna. Organizują maratony filmowe, wieczorki literackie, koncerty, imprezy urodzinowe i wiele innych.

Nasz największy unijny sukces to…

zdecydowanie projekt: „Małe kina społecznościowe szansą na rozwój zasobów kulturalnych województwa wielkopolskiego”. Dzięki niemu i wcześniejszemu pilotażowemu projektowi w regionie powstało łącznie 21 kin. To duży wkład w rozwój obszaru kulturowego regionu oraz urozmaicenie oferty kulturalnej mniejszych miejscowości.

Wejście Polski do Unii Europejskiej było dla nas…

istotnym wydarzeniem, dającym nadzieję na pojawienie się nowych możliwości dla rozwoju regionów i naszych „małych Ojczyzn”. Nie przeliczyliśmy się. Od 2004 roku zmiany, jakie zaszły w Polsce, głównie dzięki funduszom unijnym, są absolutnie spektakularne.

Unia Europejska to dla nas…

symbol demokracji, praworządności i przestrzegania podstawowych praw człowieka. To również skarbnica możliwości stabilnego, zrównoważonego rozwoju, znoszenie barier w zakresie transportu, wyboru miejsca nauki i pracy w Europie oraz ciekawe obszary zawiązania współpracy międzyregionalnej.

Po unijne środki warto sięgać…

ponieważ zmieniają oblicze naszych miast i wsi, dają impuls do tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw oraz szansę osobistego rozwoju mieszkańcom lokalnych społeczności. Środki unijne zmieniają życie wszystkich obywateli UE. Podnoszą poziom życia.

Ulubione unijne słowa to…

wspólnota, jedność, współpraca.

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”…

miłe zaskoczenie, a jednocześnie niesamowite wyróżnienie. Jesteśmy szczęśliwi, że projekt powstania małych kin społecznościowych został dostrzeżony w gąszczu innych, wspaniałych projektów finansowanych ze środków unijnych.