Poznajcie naszych nominowanych!

Łączy nas WIELkopolskiE”. Startuje druga edycja plebiscytu na najlepsze projekty unijne w województwie. Znamy już nominowanych. To 20 wyjątkowych projektów, o których pisaliśmy na łamach magazynu „Nasz Region”. O tym, które zwyciężą zdecyduje internetowe głosowanie.

Wybór nie był łatwy. Wielkopolscy beneficjenci zrealizowali bowiem tysiące projektów, które decydują o jakości życia w Wielkopolsce, a także poprawiają pozycję naszego regionu w Polsce i Europie. Nowa infrastruktura, inwestycje w ochronę zdrowia, działania zwiększające świadomość ekologiczną, imponujące rewitalizacje, kompleksowe wsparcie potrzebujących w powrocie na rynek pracy czy zapobieganie wykluczeniu – to tylko niektóre z sukcesów, jakie wspólnie osiągnęliśmy dzięki Funduszom Europejskim. Nominowana dwudziestka to przedsięwzięcia, które bardzo różnią się od siebie. Ich wspólnym mianownikiem jest nie tylko źródło finansowania jakim są FE, ale przede wszystkim jakość przedsięwzięć i zaangażowanie beneficjentów.

 

Poznajcie naszych nominowanych.

 

W kategorii „Łączą nas… innowacje” nominowani zostali:

– BARS Halina Kalemba za projekt „Prozdrowotne czekolady nowej generacji z firmy BARS Halina Kalemba”. Nominacja przyznana za nowatorskie działania w branży cukierniczej.

– Trol InterMedia sp. z o.o. za projekt „Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstwa Trol InterMedia sp. z o.o. poprzez wdrożenie innowacyjnej Platformy eGmina”. Nominacja przyznana za stworzenie przejrzystego i prostego w obsłudze serwisu internetowego dedykowanego instytucjom publicznym.

– Ando Tech Sp. z o.o. za projekt „Opracowanie prototypów maszyn rolniczych poprzez przeprowadzenie prac badawczo – rozwojowych i zgłoszenie do patentu innowacyjnych w skali świata produktów”. Nominacja przyznana za opracowanie prototypów nowoczesnych maszyn rolniczych.

– Pikralida za projekt „Utworzenie laboratorium B+R leków supergenerycznych”. Nominacja przyznana za rozwój nowoczesnych formulacji leków z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

– ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. za projekt: „Platforma do interakcyjnych  analiz metrologicznych w koncepcji Przemysł 4.0 umożliwiająca zrobotyzowaną laserową digitalizację powierzchni w skali makro ”. Nominacja przyznana została za opracowanie i wdrożenie zaawansowanych technik pomiarowych.

 

W kategorii „Łączy nas nas… architektura i kultura” nominowani zostali:

– Gmina Krotoszyn za projekt „Przystosowanie Alei Powstańców Wlkp. w Krotoszynie, budynku kina Przedwiośnie oraz krotoszyńskiego Błonia do realizacji celów Lokalnego Programu Rewitalizacji”. Nominacja przyznana za udaną rewitalizację miejskiej przestrzeni przyjaznej mieszkańcom.

– Gmina Zduny za projekt „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych w Zdunach” (Kaflarnia). Nominacja przyznana za spektakularną rewitalizację Kaflarni i przywrócenie pamięci o dawnej sztuce rzemiosła.

– Gmina Szamotuły za projekt „Rewitalizacja centrum miasta wraz z przyległym otoczeniem do pełnienia nowych funkcji: społecznych, gospodarczych, kulturalnych i rekreacyjnych poprzez: modernizację rynku i Parku Jana III Sobieskiego w Szamotułach”. Nominacja przyznana za wielofunkcyjną rewitalizację miasta poprawiającą jakość życia mieszkańców.

– Gmina Wieleń za projekt „Rewitalizacja szansą rozwoju gminy Wieleń”. Nominacja przyznana za ożywienie miejskiej przestrzeni, nowoczesny design i kompleksową rewitalizację wspierającą aktywność społeczną mieszkańców.

– Miasto Puszczykowo za projekt: „Rewitalizacja willi „Mimoza” na cele społeczno kulturalne”. Nominacja przyznana za udaną rewitalizację willi „Mimoza” i  stworzenie przestrzeni do społecznej aktywności mieszkańców.

 

W kategorii „Łączy nas… dobry klimat” nominowani zostali:

– Gmina Rokietnica za projekt „Fabryka Ekologów – edukacyjne laboratorium w Szkole Podstawowej w Cerekwicy w ramach zadania pn. Budowa Szkoły Podstawowej w Cerekwicy”. Nominacja przyznana za nowatorskie podejście do edukacji ekologicznej najmłodszych i stworzenie przyrodniczych laboratoriów.

– Gmina Wągrowiec za projekt „Modernizacja Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu wraz z rozbudową o terenowy punkt edukacyjny – miejski EKO park”. Nominacja przyznana za nowatorskie podejście do ekologicznej edukacji o lokalnej faunie i florze.

– Gmina Kościan za projekt „Instalacja odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych dla mieszkańców Gminy Miejskiej Kościan”. Nominacja przyznana za inwestycje w czystą energię i popularyzację proekologicznych postaw wśród mieszkańców.

– Gmina Tarnowo Podgórne za projekt „Rozwój niskoemisyjnej mobilności na terenie Gminy Tarnowo Podgórne poprzez rozbudowę sieci dróg rowerowych wraz z infrastrukturą”. Nominacja przyznana za budowę ścieżek rowerowych i wdrażanie w praktyce idei ekotransportu.

– Powiat gnieźnieński za projekt „ŚWiAT – Środowisko Wiedza i Alternatywne Technologie”. Nominacja przyznana za popularyzację wiedzy o przyrodzie i utworzenie nowatorskiego centrum stacji meteorologicznych.

 

W kategorii „Łączy nas… społeczna misja” nominowani zostali:

– Konińska Spółdzielnia Socjalna Spektrum za działania w projekcie „Wielkopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Nominacja przyznana za utworzenie przedszkola i bezpiecznej przestrzeni dla dzieci w spektrum autyzmu.

– Fundacja im. św. Jadwigi Królowej Polski za projekt „Przystanek WTZ”. Nominacja przyznana za wrażliwość społeczną i kompleksowe wsparcie na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami.

– Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie za projekty „Budowa Leszczyńskiego Centrum Usług Senioralnych” i „Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych w mieście Lesznie”. Nominacja przyznana za kompleksową działalność opiekuńczo-medyczną na rzecz seniorów i niesamodzielnych mieszkańców miasta.

– Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis Sp. z o.o. za projekt „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Powiecie Obornickim”. Nominacja przyznana za stworzenie przestrzeni dla osób potrzebujących wsparcia psychicznego oraz działania medyczno-społeczne.

– Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o.o. NON PROFIT za działania zrealizowane w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Nominacja przyznana za oswajanie z ciemnością poprzez utworzenie unikatowej wystawy „Niewidzialna ulica”.

Więcej informacji nt. plebiscytu i nominowanych przedsięwzięć pojawi się już wkrótce. Od 18 do 30 września będzie można oddać głos na wybrany projekt.

 

Tak wiele korzyści

 

Zachęcamy wszystkich nominowanych do promowania projektów biorących udział w plebiscycie. Jest wiele powodów, dla których warto się angażować. Przedsięwzięcia finansowane ze środków unijnych są w naszym kraju odbierane bardzo pozytywnie przez zdecydowaną większość społeczeństwa. Polacy dostrzegają w nich ważne inwestycje, które służą rozwojowi otoczenia. Nominacja w plebiscycie wspiera więc budowanie pozytywnego wizerunku beneficjentów, nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale też całym regionie. Przekonali się o tym uczestnicy zeszłorocznej, pierwszej edycji plebiscytu, w której łącznie oddano ponad 50 tys. głosów. Beneficjenci unijnych przedsięwzięć zaangażowali się w promocję swoich projektów tworząc nie tylko materiały multimedialne, ale nawet całe kampanie zachęcające mieszkańców do głosowania. Efekty były zaskakujące! Głosowała cała Wielkopolska, a nominowani mogli liczyć na głosy poparcia z Warszawy, Paryża czy odległego Sydney.

– Liczymy co najmniej na powtórkę w tej edycji plebiscytu – mówią organizatorzy, a więc Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z redakcją magazynu „Nasz Region”. – Siłą tego plebiscytu są nasi beneficjenci – ich działania oddolne, kreatywność i codzienna praca.

Zachęcamy do bacznego śledzenia strony i oddawania głosów na najlepsze projekty! Głosowanie odbędzie się od 23 października do 13 listopada, a podsumowanie plebiscytu nastąpi podczas uroczystej gali finałowej „Jak wiele nas łączy”.

 

Dominik Wójcik